Přímo na hřebeni Železných hor se tyčí mohutné zříceniny hradu Lichnice - majáku Železných hor. Podle místní legendy vede z hradu tajná podzemní chodba až pod sousední hrad

Oheb nad Sečskou přehradou. Někde uprostřed ní je slepá odbočka, na jejímž konci je ukrytý velký poklad střežený černým psem. Právě touto chodbou kdysi prchal před světskou spravedlností krutý hradní pán, vládce Železných hor. Když už si myslel, že svým pronásledovatelům unikl, dostihla ho vyšší spravedlnost - vzal si ho s sebou do pekla samotný ďábel.

Krutá Milada

Jiná pověst vypráví o pyšné dívce Miladě, dceři hradního pána, která si chtěla vzít za muže jen toho, kdo se dokáže na koni třikrát otočit na úzké skále nad hlubokou a strmou Lovětínskou roklí. (Skálu najdeme pod hradem, její temeno je rovné a uprostřed je otisk koňského kopyta.) Mnoho rytířů pro tento rozmar předčasně skončilo svůj život. Jistý šlechtic se rozhodl pomstít smrt svého bratra a přihlásil se také do Miladiny rulety. Její úkol splnil, ale pak milou dámu k jejímu nemilému překvapení nepožádal o ruku, ale zastřelil. Od té doby se v nocích prochází plačící duch kruté a cynické paní Lichnicí. Místu, kde mstitel poslal duši Milady do pekla, se od té doby říká Dívčí kámen.

(bla)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2202320
DnesDnes298
VčeraVčera540
Tento týdenTento týden1994
Tento měsícTento měsíc12070

Partnerské weby