Podle legendy vede z hradu Grabštejn tajná podzemní chodba až do budovy clam-gallaského zámku v Hrádku nad Nisou. Dodnes žijí v Hrádku lidé, kteří pamatují vstupní otvor ve sklepě zámku a dokonce propadlý strop chodby v údolí pod

hradem. Také při prohlídkách hradu je návštěvníkům ukazován starobylý gotický vstup do podzemí. V tomto podzemí má být podle staré místní pověsti ukryt poklad. Je zajímavé, že když byl v roce 1902 opravován starý grabštejnský pivovar v podhradí, našel se při výkopových pracích hliněný hrnec plný zlatých a stříbrných mincí z období třicetileté války.

Podle dalších legend se ještě ve 20. letech minulého století na dohled od Grabštejna, na takzvané Dlouhé mezi u Chropyně, objevovala celá řada duchů a paranormálních jevů. Byl mezi nimi i duch zastřeleného francouzského vojáka, který byl podle zápisů v hrádecké pamětní knize (kronice) mnohokrát spatřen mezi roky 1918 - 1938. Na místě jeho smrti se nachází smírčí kříž.

Dalšími duchy, těmi dobrými, kteří lidem pomáhají, je doslova přeplněna hradní kaple svaté Barbory, na jejímž stropě je vymalován obraz Posledního soudu. Na něm ďábel táhne za vlasy nahou hříšnou ženu. Duchové - nikdo neví jací - v kapli vystupují z pomalovaných zdí a jak věří místní lidé, dotýkají se hlav návštěvníků a do uší jim mají šeptat povzbudivé modlitby.

Naopak na jiných částech hradu působí zlí duchové a je zde cítit negativní energie. Možná je to způsobeno i tím, že část Grabštejna je dosud uzavřeným vojenským prostorem, protože se zde nachází výcvikové středisko pro armádní služební psy a psovody. Ať tak či tak, vytí a šílené skřeky přízraků jsou dodnes slyšet za nocí na pustých chodbách hradu, kterými se prohánějí.

(bla)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2072103
DnesDnes191
VčeraVčera1074
Tento týdenTento týden4551
Tento měsícTento měsíc19139

Partnerské weby