Osobní lékař perského krále Artaxerxe II. nám zanechal svědectví o jistém mágovi Uxusovi, který dokázal projít zdí snadno jako hustým křovím, přičemž se prý vždy ukázal na druhé straně jen trochu poškrábán. Uxus prý uměl přivolat déšť a životodárné záplavy. K přivolá ní deště potřeboval vždy několik set speciálně vycvičených spolupracovníků, kteří se podle jeho pokynů duševně soustřeďovali a modlili. Je tedy docela možné, že Uxus využíval psychické energie mnoha osob, kterou následně pro nás nevysvětlitelným způsobem přetransformoval a nasměroval do atmosféry, kde pak způsobila srážení vodních par a následně příchod vytouženého deště. Dlužno dodat, že mág Uxus začínal s těmito iniciativami pro jistotu až těsně před obvyklým nástupem dešťového období.

Uxus, ale i jiní mágové, nemohli být podvodníky, protože svoje četné magické praktiky byli nuceni předvádět každý rok několikrát a už při prvním selhání by se stali objektem hněvu panovníka. Mág, který selhal, byl zardoušen. Ale nepřivolávali jen déšť, také četli ve hvězdách, určovali šťastná období pro započetí staveb, uzavření sňatků, rození dětí, vyhlašování válek a státních svátků.
Mágové také léčili své panovníky, testovali pro ně nejlepší nevěsty a pro oči lidu konali zázraky, aby je udrželi v posvátném ohromení a v poslušnosti vůči panovníkovi.
(kýr)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2145807
DnesDnes75
VčeraVčera575
Tento týdenTento týden75
Tento měsícTento měsíc13622

Partnerské weby