Vydejme se za podivnými přízraky mnichů, kteří děsili všechny svědky. Nepatřili k žádnému řádu, navíc někteří ani neměli tvář!

V roce 1907 vartující 

četník uviděl poblíž Liberce podivného kapucína se škraboškou na tváři. Namířil na něj pušku, ale mnich zmizel! V roce 1932 vyděsila nadprůměrně vysoká postava v mnišském rouchu lesní dělnice na Rychnovsku. O osm let později se překvapený povozník za války setkal se zjevením osamělého řeholníka na Vimpersku. Muž byl tak vyděšený, že sjel z cesty a náklad převrhnul do příkopu.

Při pečlivém zkoumání jsme zjistili, že podobné přízraky se vyskytovaly i na jiných místech, obzvláště během 18. a 19. století. Odkud přicházely? A proč děsily lidi?

Hořící mnich

V regionálních pověstech z oblasti západních a středních Čech se často zjevovali podivní františkáni. U Strašic na Rokycansku jeden takový překážel uhlířům a dřevařům v práci, rozhrabával jim násyp v milířích, kalil vodu, převracel hrnce s jídlem. Obyčejně muži nic nepodnikli, měli strach.

Poblíž Oseče na Příbramsku vídali hořícího františkána s kapucí, plál jako vatra. Nedaleko Přední a Zadní Záběhlé (dnes již neexistujících obcí) se zjevoval kapucín bez hlavy, dokázal se proměňovat v pařez či v poleno dřeva. Mnich bez obličeje vyděsil v 19. století hajného s mysliveckým adjunktem, stalo se to u Boru na Tachovsku.

Další přízrak lámal větve a rozhazoval dřevo v lese na Karlovarsku. U Skořic na Rokycansku zase řádil svéhlavý františkán. Jeden z uhlířů, znalec lidové magie, se mu postavil. Začal přízrak zaříkávat a mnich se prý okamžitě propadl do blízké studánky na pasece. Uhlíř ale nedopadl dobře, do tří dnů zemřel.

Je za vším černá magie?

Také tzv. svatomedardská magie zřejmě přivolávala podivná zjevení v kápích či pláštích. Tito solitéři připomínali skutečné mnichy, ale jen tak bez cíle bloumali krajinou. Někdy jim chyběly ruce, jindy tvář, hlava. Lidé prý při setkání s nimi omdlévali nebo v panice prchali. Jednalo se snad o nějakou populační explozi démonů? Nebo šlo o odpadní „produkty“ z černomagických obřadů? Ostatně i známá lidová pranostika přece praví, že „Medardova kápě, čtyřicet dní kape“…

A co měly tyto podivné bytosti za lubem? Podle dochovaných pověstí zřejmě nic dobrého. A rozhodně to nebyli žádní zbožní řeholníci.

Jiří Nový

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2145795
DnesDnes63
VčeraVčera575
Tento týdenTento týden63
Tento měsícTento měsíc13610

Partnerské weby