Jablko se považuje za přírodního léčitele. Jak říká jedno přísloví, jedno jablko denně nahradí doktora. Může za to především jeho složení. Jablka jsou zdrojem pozitivně působících antioxidantů, které jsou důležité v boji proti rakovině. Nejvíce v nich najdeme vitaminu

C. Stogramová porce oblíbeného ovoce pokryje až osm procent denní potřeby. Bohaté je na pektin, což je forma rozpustné vlákniny, která pomáhá udržet trávicí ústrojí v dobré kondici.  Důvodů, proč jíst jablka, najdeme celou řadu:

1. Syrová, pečená, vařená. Konzumovaná v jakékoli podobě pomůžou upravit trávení, s žaludečními poruchami, střevními katary, s nechutenstvím.

2. Jablka je dobré konzumovat i v případě nachlazení. Přejde rychleji, jestliže si dopřejete jako jediný pokrm dne asi kilogram za syrova strouhaného ovoce. Při bronchitidě doporučují lidoví léčitelé  pít každý den odvar ze dvou nebo tří jablek vařených v litru vody alespoň patnáct minut.

3. Kdo trpí na zácpu, může zkusit sníst nalačno dva kusy jablek nebo je povařit ve čtvrt litru mléka a ještě teplé vypít. Také při průjmu může být ovoce nápomocné, a to v podobě strouhaných jablek.

4. Chrání mozek před Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou.

5. Jablko má uklidňující účinek na nervy a pomáhá s usínáním.

6. Pravidelnou konzumací tohoto oblíbeného ovoce lze pozitivně ovlivnit krevní tlak, hladinu cholesterolu i cukru v krvi. 

7. Jablka fungují jako kartáček na zuby. Čistí je a ničí bakterie v ústech, čímž předchází vzniku zubního kazu.

8. Díky obsahu železa pomáhají jablka při chudokrevnosti, preventivně působí proti tvorbě žlučníkových a ledvinových kamenů.

9. Jablka dokáží stabilizovat hladinu cukru v krvi a tím chránit před návaly hladu. Jsou ideální potravinou pro toho, kdo se potřebuje zbavit nadbytečných kilogramů, skvělou náhradou za sladkosti.

10. S jablkem tělo získá více energie a vytrvalosti. Před návštěvou posilovny, různými rekreačními aktivitami je dobré zakousnout se do šťavnatého ovoce. Žaludek nezatíží, ale zasytí, pomáhá okysličovat krev.

(es)

DODATEK

Jablka mohou fungovat jako účinné afrodiziakum. Podle jednoho zahraničního výzkumu mají přispívat k lepšímu sexuálnímu prožitku.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2204373
DnesDnes98
VčeraVčera565
Tento týdenTento týden98
Tento měsícTento měsíc14123

Partnerské weby