Ve stálém shonu a stresu, které nám přináší současnost, si řada z nás uvědomuje, že potřebujeme „vyladit“ nebo vlastně „odladit“ náš organismus. Je nutné provést harmonizaci těla i mysli. Harmonizovaný organismus je základní podmínkou pro naše zdraví. Každý si hledá

svoji cestu. Někdo se vydává na cestu obtížnější formou cvičení, jógy, turistiky aj.  Jiní hledají způsob harmonizace v bylinkách, meditaci, v hudbě apod. Léčivé tóny můžeme získat na nahraných nosičích CD, DVD, MP3 aj. nebo si je můžeme vytvořit také sami. Ideálním prostředkem k tomu jsou tibetské mísy. Nepotřebujeme na jejich hru ani hudební vzdělání. Krása hudby je ukryta především ve vibracích, to si málokdo uvědomuje. Některé vibrace jsou nám příjemné a některé nepříjemné. Tibetská miska vlastně není původem hudebním nástrojem, tibetští mniši ji měli na jídlo a na pití. Miska a oděv byly jejich jediným majetkem. Misky jsou zhotovovány jako slitina ze sedmi kovů, které představují jednotlivě sedm nebeských těles: zlato – Slunce, stříbro – Měsíc, rtuť – Merkur, měď – Venuše, železo – Mars, cín – Jupiter a olovo – Saturn. Roztavený kov se vylije na plochý kámen. Po ztuhnutí, tak vzniká kovový plát, který je použit k vyklepání do tvaru mísy. Mísa se nakonec vybrousí pískem. Misky mají různé velikosti a každá má specifický zvuk.

Na misky se hraje dřevěnou paličkou, nebo paličkou obalenou kůží, sametem apod. Můžeme na ně hrát dvěma základními způsoby. Jeden způsob je ten, že pravidelně a rovnoměrně kroužíme paličkou po jejím vnějším horním okraji. Tím dochází k vytvoření rezonančních vibrací – tónů. U druhého způsobu poklepáváme na horní okraj misky. Vibrace, které miska vytváří, pronikají hluboko do našeho mozku. Je možno říct, že „hraní“ na tibetskou misku je druhem meditační a relaxační techniky. Tibetské misky sloužily již dávno k léčení těla i duše. Rozeznělé se nazývají zpívajícími miskami. Jsou velmi vhodné jako doprovod při meditacích, energetické léčbě a masážích. Poslech tónů tibetských mís pomáhá vyvolávat stavy alfa a beta mozku. Tibeťané říkají: „Naslouchej zvuku tibetských mís, a když zvuk ustane, poslouchej dál“.Je možno říci, že tato hudební terapie má vlastnosti homeopatické léčby. Velmi důležité je prostředí, ve kterém budete na tibetské mísy hrát. Tam, kde je místnost záznamově nabita vibracemi například metalové „muziky“, se mísy budou chovat divně. Jako by byly zahlušené. V této souvislosti si uvědomme, že podobně se chová i naše tělo vůči určitému prostředí, které vydává neviditelné a neslyšitelné vibrace.

Pokud by někdo chtěl vidět i obrazce vibrací, může k tomuto účelu použít tenčí plochou desku, sklo nebo plech. Na povrch pak umístěte vrstvičku prachových částic, písku nebo kovových pilin. Pod touto deskou budete hrát na jednotlivé mísy a bude sledovat vytvořené obrazce, které si vyfotografujte. Zkuste tyto pokusy několikrát zopakovat při různých náladách. Uvidíte, že i obrazce se budou podle vašich vibrací měnit. Je vhodné mít ke hraní sadu misek různých tónů. Schválně neříkám velikostí, poněvadž tón je mimo velikost dán také materiálem a tvarem.

(jsch)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2281798
DnesDnes66
VčeraVčera1209
Tento týdenTento týden66
Tento měsícTento měsíc14047

Partnerské weby