Srdce je naším nejdůležitějším orgánem, který musí podávat výkon neúnavně, bez přestávek, den co den. Onemocnění srdce nahání hrůzu většině lidí, neboť vše, co poškodí tento orgán, může dříve nebo později náš život vážně ohrozit. Proto jakékoliv

opakovaně se vyskytující bolesti srdce vyžadují okamžité lékařské vyšetření. K srdečním onemocněním patří ischemická choroba (snížený průtok krve v srdečním svalu), angina pectoris, infarkt myokardu, mozková mrtvice a kornatění tepen. Podle statistik nemoci srdce a cév patří u nás k nejčastější příčině smrti. Riziko úmrtí na kardiovaskulární nemoci zvyšuje nesprávný životní styl, špatná životospráva, nedostatek pohybu a dlouhodobý stres.

Chcete-li udělat něco pro svoje zdraví, nebo jste-li nemocní a hledáte-li vhodnou léčbu či pomoc, zkuste do svého života zařadit principy biologických hodin. Být v souladu s biologickými hodinami, tedy s přirozeným rytmem svého těla a procesy, které během celého dne v našem těle probíhají, je důležitým předpokladem dobrého zdravotního stavu, výkonnosti a životní pohody. Naše vnitřní biologické hodiny významným způsobem ovlivňují i riziko a výskyt kardiovaskulárních onemocnění. Ráno je velice citlivým obdobím pro pacienty, kteří trpí nemocemi srdce. Náhlá srdeční zástava se projevuje ráno až o 30 procent častěji než v jinou denní dobu. Od rána dochází k nárůstu krevního tlaku a tepové frekvence. Je to velmi citlivá doba pro nemocné srdce, hrozí velké riziko shlukování krevních destiček a tvorby krevní sraženiny. Může tak dojít k uzavření zúžené krevní cévy, což vede k srdečnímu infarktu. Největší riziko hrozí kuřákům, kteří si dávají první ranní cigaretu. Cévy velice citlivě reagují na nikotin a zužují se více než v jiný denní čas. Kolem 8. hodiny ráno nemocní se srdcem špatně snáší tělesnou námahu a fyzickou zátěž.

Srdce a cévy mají vlastní denní biologické hodiny, které regulují krevní tlak, srdeční frekvenci, pružnost cév a průtok krve a krevní srážlivost. Každý den v době od 11. do 13. hodin je srdce nejaktivnější, proto je vhodný klidnější režim a je lépe se vyhnout všemu, co nás extrémně nabudí, vynechat například kávu, černý čaj, kofeinové nápoje. Také není dobré zatěžovat srdce velkým množstvím potravy, tedy těžce stravitelným a kalorickým obědem.

Srdeční slabostí trpí převážně starší lidé, jejich srdeční sval nemá již sílu na to, aby udržoval dostatečnou cirkulaci krve v krevním oběhu. Ke komplikacím srdeční slabosti patří i poruchy vyměšování moči. Zatímco u zdravého člověka v noci močový měchýř odpočívá, u kardiaka mezi 24. a 4. hodinou ráno dochází k největšímu vyměšování moči, což ho obtěžuje při spánku.

(žuk)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2145804
DnesDnes72
VčeraVčera575
Tento týdenTento týden72
Tento měsícTento měsíc13619

Partnerské weby