Čtenářka Martina P. z Turnovska se na redakci obrátila s dotazem: „Miluji slunečnice, však jich také mám plno na zahradě. Protože občas píšete o rituálech a čarování, chtěla bych vědět, jestli se, a případně pak k čemu, dají také využít.“

Existuje mnoho druhů slunečnic, mají žluté, oranžové, ba i načervenalé okvětní lístky. Tato proměnlivost jakoby připomínala různé barvy Slunce. Slunečnice odedávna inspirovaly malíře i básníky a traduje se, že kdo má rád slunečnice, miluje také léto, světlo a život.

Život bývá přirovnáván k věčnému kruhu či spirále a obojí představuje i květ slunečnice. Když si pozorně prohlédněte její květ, zjistíte, že jsou od jeho středu semena uspořádána v několika do kruhu se točících spirál - jak levotočivých, tak pravotočivých. Spirála přitom patří k nejdůležitějším symbolům magie.

V rámci magických rituálů je slunečnice spojována s energií a tvořením v té nejpřirozenější formě. Představuje sílu, odvahu a aktivitu. Čaj, kadidlo a olej ze slunečnic nechyběly na žádné oslavě Slunce či jeho božstev. Při této příležitosti se pojídala semena slunečnic - buď syrová, nebo se zapékala do chleba, koláčů atd. Slunečnicovým olejem se také světily léčivé kameny a drahokamy.

Semínka lze použít při rituálech zaměřených na splnění přání, k získání vědomostí, moudrosti nebo také k zajištění úspěchu při studiu. Květ slunečnice se ale také objevoval v rámci rituálů týkajících se zlepšení finanční situace.

Slunečnice vyzařují energii, která zklidňuje psychiku, mírní stres a napětí. Slunečnice jsou proto vhodnými květinami do kanceláří, na pracoviště a vůbec na místa, kde se projevuje napětí. Jsou ale skvělé i v ložnici, pročišťují prostor a navozují příjemnou atmosféru ke spánku. Ženy kdysi věřily, že pokud chtějí otěhotnět, měly by konzumovat semena slunečnic. Semínka navlečená na niti a zavěšená kolem krku, případně nasypaná do váčku či škapulíře, měla zahánět některé nemoci, například neštovice.

Slunečnice je obecně spojována s prvkem oheň, mužskou polaritou a bohy - Apollónem, Démétér, Héliosem, Venuší. Náleží jí údajně kámen tygří oko a totem drak, v tarotu karta Slunce.

Ohlédneme-li se nazpět do minulosti, zjistíme, že američtí domorodci pěstovali slunečnice již před 3 000 lety. Vyráběli z nich vlákna, barvivo i olej, měli je jako pícninu, vařili z nich pokrmy. Aztékové zdobili slunečnicemi chrámy a ani na vyobrazeních boha Inků nechyběla nikdy masívní zlatá slunečnice coby jeho symbol. V Číně slunečnice využívali k výrobě hedvábí a silných provazů, ale uplatnění měly i při akupunktuře. Co se zdraví týká, tinktura ze slunečnicových semínek snižuje horečku, dodnes na ni proto nedají dopustit v Íránu a Turecku. Odvar ze semen může dobře posloužit při kašli, nachlazení, úplavici, zánětu průdušek a ledvin. Olej vylisovaný ze semen obsahuje hodně vitaminu F.

(šál)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2164516
DnesDnes316
VčeraVčera577
Tento týdenTento týden316
Tento měsícTento měsíc10692

Partnerské weby