NASA v závěru minulého roku zaměřila dva své kosmické teleskopy (Hubbleův a Spitzerův) na načervenalý objekt Oumuamua (havajsky toto jméno znamená posel), neboť pravděpodobně pochází z jiného planetárního systému a podle všeho je dílem mimozemské civilizace. Sledují jej i radioteleskopy ze soukromého

projektu Breakthrough Listen, který je zaměřen na pátrání po mimozemských civilizacích.

Podle profesora astronomie z Harvardovy univerzity Avi Loeba, který pracuje jako poradce projektu Breakthrough Listen, je doutníkovitý tvar asteroidu nejvhodnější pro mezihvězdnou loď, protože minimalizuje škody způsobené hvězdným prachem.

„I kdybychom našli objekt, který je jen odpadem (mimozemské civilizace) a nebyly by na něm žádné známky života, šlo by o největší vzrušení, které si v životě dovedu představit. Je to jedna ze základních otázek vědy, možná ta nejzákladnější, zda jsme ve vesmíru sami,“ vyjádřil se profesor Loeb

Podivnému asteroidu věnuje pozornost i projekt SETI, který také dlouhodobě hledá mimozemské civilizace. Jeho slabší pole teleskopů však nic nezaznamenalo.

Přiletěl „doutník“ od Vegy?

Je každopádně zvláštní, že Oumuamua mění jas, jak se otáčí okolo své osy každých 7,3 hodiny. Žádný známý asteroid nebo kometa v našem solárním systému nemění tak silně jas a nemá tak velký poměr mezi délkou a šířkou. Nejdelší objekty známé k tomuto datu nejsou více než třikrát delší, než jak jsou široké. Takto neobvykle velký rozdíl v jasu značí, že objekt je velmi dlouhý. Jeho délka je asi desetinásobná oproti šířce.

„Zjistili jsme, že má narudlou barvu, podobně jako mají objekty vně naší sluneční soustavy, a nemá okolo sebe oblak prachu. To naznačuje, že Oumuamua má vysokou hustotu, je inertní, skalnatý nebo kovový a není na něm voda ani led. Jeho povrch je narudlý vlivem dlouhodobého působení kosmického záření, které na něj dopadalo po stovky milionů let,“ řekla Karen Meech z Astronomického institutu na Havaji.

Původně se předpokládalo, že Oumuamua přiletěl od Vegy v souhvězdí Lyry, podle NASA tomu tak ale není, protože souhvězdí nebylo před 300 000 lety, což je doba, kterou by při dané rychlosti k letu potřeboval, na stejné pozici.

NASA bude objekt pozorovat, dokud neopustí sluneční soustavu.

(luv)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2281798
DnesDnes66
VčeraVčera1209
Tento týdenTento týden66
Tento měsícTento měsíc14047

Partnerské weby