0433poklad 1Krašovská hradní věž je zmiňována už v legendách a bájích z časů Přemysla Oráče a kněžny Libuše. Hrad vysoko nad řekou Mží severně od Plzně byl podle pověsti pojmenován podle Libušiny dcery Krasavy a tyčí se na skále, která je od pradávna

domovem skřítků. A právě ti hrají hlavní roli ve staré krajové legendě o ukrytém pokladu. Podle této pověsti se správy Krašova v těžké době, kdy byl celý kraj sužován bandami lapků, ujal rytíř Diviš, jinak rytec drahých kamenů a správce císařské klenotnice císaře Rudolfa II. Loupeživí rytíři drancovali a obírali chudé lidi, ale krašovský pán s nimi brzy rázně zatočil a v jeho panství zavládl klid. Podařilo se mu nashromáždit velký majetek, který prý ukryl ve skále pod hradem. Jednoho večera vyšel ven z hradu a zaslechl podivné zvuky. Když se sehnul k zemi, spatřil skřítka s lucerničkou, jak maličkým kladívkem do něčeho tluče. Pidimužík se pokusil utéci, ale rytíř ho chytil a zeptal se ho, co to dělá: „Jsem skřítek ze zdejší skály a právě jsem se chystal vrátit domů, ale ty, pane, jsi mé počínání překazil,“ odpověděl malý přízrak. Šlechtice napadlo, že by mu skřítek mohl pomoci ukrýt v podzemí jeho poklad. Poprosil jej tedy, aby jeho jmění navždy uschoval. A tak se také stalo - od té doby poklad krašovského pána nikdo nenašel.

Krutý italský rod

Po hodném Divišovi se v roce 1649 stal majitelem Krašova rod katolických přistěhovalců z Itálie - Miseronů z Lisonu. A na hradě začalo opět bezohledné vydírání poddaných. Vše bylo podřízeno jen jedinému - zisku. Když už odírání chudých dosáhlo vrcholu, počkalo si jednu noc na hradního pána Františka Miserona komando mstitelů. Ten, kdo ho poslal do pekla, byl lednický kovář, jehož manželku zhýralý katolický šlechtic znásilnil. Ano, do pekla, protože zříceninou hradu Krašov se dodnes plíží duch krutého Itala, zatímco jeho duši si vzal s sebou sám ďábel.

Ani Miseronův syn Norbert Adolf, který se stal po otcově smrti majitelem hradu, nebyl o mnoho lepší. Podle kronik to byl opilec a výtržník, který nedodržoval zákony a soudil se se svými sousedy o pozemky, včetně opata plaského kláštera. Protože ale spor s ním prohrál, pokusil se dokonce několikrát opata zabít. Nakonec dopadl stejně jako jeho krutý otec, když zahynul na zranění způsobená rukou poddaných, kteří jen hájili svá práva.

(bla)

Foto: Pixabay

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2145795
DnesDnes63
VčeraVčera575
Tento týdenTento týden63
Tento měsícTento měsíc13610

Partnerské weby