0835hrozíKaždý se s tím určitě někdy setkal. Začervenalé oči, pálení, zhoršené vidění, mírná bolest. Unavené oči se hlásí o pozornost. Za syndrom suchého oka může více faktorů. Nejčastěji se objevuje u lidí, kteří pracují s počítačem, tabletem, moderní

komunikační technikou, ale na vině je často i klimatizované prostředí, smog ve městě, dlouhá doba strávená za volantem. Do rizikové skupiny patří lidé vyššího věku, u nichž slzný film ztrácí na kvalitě, osoby, které nosí kontaktní čočky i zaměstnanci s těžkou fyzickou prací, kde se oči musí vyrovnat s prachem a jinými nepříznivými vlivy okolí. Uvedené potíže s očima se dávají i do souvislosti s některými zdravotními problémy, jako například cukrovkou, revma, poruchou štítné žlázy, problémy s játry či dlouhodobým užíváním některých léků.

Jak si pomoci? Za pálením očí bývá většinou narušení slzného filmu, který produkují slzné žlázy umístěné v horním a dolním očním víčku. Pokud upřeně hledíte do počítače bez mrknutí oka, problém se jen zhoršuje. Mrkáním se slzy ve velmi tenké vrstvě roztírají po povrchu oka, a tím ho chrání před infekcemi, smogem a také vysycháním. Doporučit lze i jednoduchou masáž. Bříšky prstů si zkuste pomalými krouživými a jemnými pohyby masírovat oční bulvy. Jistou úlevu pro unavené oči získáte tím, že si oči přikryjete dlaněmi tak, aby do nich nepronikalo světlo. Oči na chvilku otevřete a zavřete. Opakujte alespoň šestkrát. Příjemnou relaxací bude i chladivý obklad. Stačí měkký ručník ponořit do studené vody a přiložit na unavené oči. Z lidové lékárny stojí za připomenutí obklad z petržele. Petrželová nať se nechá přejít varem a louhuje se několik hodin. Pak se scedí, namočí se do něj gáza a přikládá na oči. Ulevující jsou také obklady ze šalvěje nebo heřmánku.

Oči lze zvlhčovat i zevnitř, pestrým jídelníčkem. Důležité je do stravy přidat vhodné tuky. Jejich zdrojem jsou například vlašské ořechy, sezamová semínka, olivový olej, avokádo. Zásobárnu cenných látek pro zrak najdete i v borůvkách a malinách.

(es)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2148556
DnesDnes113
VčeraVčera773
Tento týdenTento týden2824
Tento měsícTento měsíc16371

Partnerské weby