3035lékySlyšela jsem, že některé potraviny ovlivňují účinek léků. Užívám tabletky na snížení cholesterolu. Chtěla bych vědět, čeho bych se měla v jídelníčku vyvarovat,“ píše čtenářka M. K. z Břeclavska.

Některé léky v kombinaci s

určitými jídly se mohou navzájem ovlivňovat a v konečném výsledku se neprojevují tak, jak se od nich očekává. Například mléku a mléčným výrobkům je žádoucí se vyhnout v čase užívání antibiotik, neboť se tím snižuje jejich účinnost. Pití třezalkového čaje může snížit účinek některých hormonálních přípravků. Velká obezřetnost je na místě při užívání Warfarinu - léku proti zvýšené krevní srážlivosti a jídelníčku, v němž se objevuje špenát nebo kapusta či některé druhy listové zeleniny. Může za to vitamin K, který napomáhá srážení krve. Neznamená to vyřadit ji ze stravy, problémy mohou vznikat v momentě, kdy se obvyklé množství výrazně zvýší nebo sníží. Vždy je na místě konzultace s ošetřujícím lékařem. Konzumace banánů se nedoporučuje současně s užíváním léků na krevní tlak. Odborníci varují také před pojídáním citrusových plodů při užívání léků na kašel, neboť by mohly jejich působení znásobit a do těla by se tak mohlo dostat víc látky, než je potřebné. Pokud užíváte na základě doporučení lékaře statiny, které pomáhají snižovat hladinu tuků v krvi, vyhněte se grepu a nápojům z tohoto chutného ovoce, neboť obsahují látku, která pozastavuje účinky léků na snižování cholesterolu. Káva a ovocné šťávy mohou snižovat vstřebávání alendronátu - léku na osteoporózu. Například i dietní strava s vysokým obsahem vlákniny negativně ovlivňuje vstřebávání některých léků na depresi. Vždy je nutné poradit se s lékařem, který léky předepíše, nebo s lékárníkem.

Obecně platí, že nikdy neužíváme léky předtím, než se seznámíme s informacemi na příbalovém letáku. Tabletky v žádném případě nepřesypáváme do jiných nádob, ale uchováváme je v původním obalu. Pozor, také při nesprávném skladování mohou léky ztrácet svou účinnost. Vyhněte se drcení tabletek nebo otvírání kapslí, pokud to lékař výslovně nedoporučí. U některých léků by mohlo dojít ke změně účinku.

(pru)

RADA SPIRITU

U léků sledujeme vždy expiraci, tedy dobu použitelnosti, která je vyznačena na obalu. Po jejím uplynutím léky neužíváme, neboť by mohlo dojít ke změně jejich působení a zvyšuje se pravděpodobnost nežádoucích účinků. Vždy je odevzdáme v lékárně, která zajistí jejich bezpečnou likvidaci.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2145796
DnesDnes64
VčeraVčera575
Tento týdenTento týden64
Tento měsícTento měsíc13611

Partnerské weby