Stromům jako zeleným plicím naší Země nevděčíme pouze za vzduch k dýchání, ale mají velkou moc v klasické i přírodní medicíně. Pomáhají nám jejich květy, listy, plody i kůra, které využíváme čerstvé i sušené. Každý strom má podobně jako každá bylina své specifické vlastnosti. Stačí zajít do lesa či parku a nechat na sebe působit jejich tichou energii. Na co lze energii stromů využít?

Smrk. Smrkové jehličí obsahuje léčivé éterické oleje a množství vitaminu C. Čaj z něho se hodí na zmírnění kašle a rýmy, při nervozitě. Namočte deset gramů jehličí na dvanáct hodin do šálku se studenou vodou. Potom krátce povařte a nechte deset minut odstát. Přeceďte a čaj oslaďte medem.
Bříza. Je výborným stromem pro zmírnění úzkosti, starostí, navozuje dobrou náladu. Na revmatismus sloužila v lidové medicíně následující recept: Hrst sušeného březového listí se vloží do půl litru vody, povaří se asi pět minut. Zlehka se vymačká tekutina a teplá hmota se přiloží na bolestivé místo jako obklad.
Lípa. Stimuluje srdeční činnost, podporuje pohyblivost těla, má celkově omlazující účinek. Z lipových listů lze připravit výborný čaj. Pokud je dostatečně silný, vyvolá výborné pocení. Dvě až tři lžíce usušených květů přelijeme vařící vodou a necháme pět až deset minut vyluhovat. Potom scedíme, osladíme medem a pijeme třikrát až čtyřikrát denně.
Kaštan. Posiluje klid a pohodu, podporuje vyrovnanost člověka. Tříslovina a saponin v kaštanech ovlivňují zužování cév a povzbuzují látkovou výměnu a prokrvení. Na přípravu regenerační koupele posekáme kilogram kaštanů a vaříme čtvrt hodiny ve čtyřech litrech vody. Potom odvar přecedíme a nalijeme do vody ke koupání.
Dub. Dubová kůra má stahující efekt - cévy se zužují. Díky tomu rychleji ustupují záněty. Mimo uvolnění hrtanu může dubová kůra léčit i krvácení dásní a bolesti hrdla. Uvaříme dvě lžíce rozdrobené kůry v půl litru vody. Na slabém plameni vaříme dvě hodiny a pak přecedíme. Nálev z dubového listí přidávaly zkušené bylinářky do koupele na prochladlé končetiny.
Jasan. Posiluje rozhodnost, sílu vůle, lépe umožňuje člověku rozpoznat správné životní cíle. Pomáhá při zápalu plic, kašli. K tomu účelu si připravíme čaj ze špetky čerstvých květů, které přelijeme vařící vodou a necháme několik minut vyluhovat.
Třešeň. Její energetické vyzařování dodává organismu velkou sílu. Nejsilnější vliv můžeme pociťovat v době jejího kvetení. Čaj z třešňových květů používaly naše babičky při zánětu očí. Do odvaru z třešňových květů namočily lněný šátek, který přikládaly na oči jako obklad.
Hloh. Je dobrý na srdce. Jeho výtažky mohou regulovat tlak krve. Při vysokém tlaku ho snižují, při nízkém zvyšují. Čajovou lžičku usušených květů nebo listů zalijte v hrnku vařící vodou. Nechte čtvrt hodiny vyluhovat, přeceďte a oslaďte medem. Denní dávka by neměla překročit tři šálky.
 (pru)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2164516
DnesDnes316
VčeraVčera577
Tento týdenTento týden316
Tento měsícTento měsíc10692

Partnerské weby