Archeologové před lety v jižním Abúsíru na jednom z několika nekrálovských pohřebišť objevili unikátní hrobku vytesanou do skály, jejíž výzkum je ohromil. A to nejen rozměry, jimiž se řadí k největším podzemním skalním

místnostem v oblasti Abúsíru a Sakkáry.
Stěny prostoru o délce 19 m, šířce 2,5 m a výšce 3,5 m byly totiž pokryty množstvím textů pocházejících z první poloviny druhého tisíciletí před naším letopočtem. A právě při jejich čtení narazili odborníci na informaci, která vyvolala vlnu dohadů.
V jedné části tam stavitel oznamoval tomu, kdo na stavbu dohlížel, zřejmě šlo o významného thébského kněze, že ho bude o pokračování prací podrobně informovat. A to prostřednictvím zařízení, které bylo na stěně v textu rovněž zobrazeno. Uvážíme-li, že hrobka se nachází ve vzdálenosti několika set kilometrů od Théb, muselo být toto zařízení mimořádně výkonné a nezadalo si s našimi mobilními telefony!
Badatelé se domnívají, že funkce zařízení byla založena na využití zvláštního tetelení horkého vzduchu nad pouští, jež může za ideálních podmínek skutečně přenášet zvuky i na velkou vzdálenost.
(šál)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2215182
DnesDnes107
VčeraVčera479
Tento týdenTento týden3439
Tento měsícTento měsíc7707

Partnerské weby