"A teď, milé děti, vyvoláme nějakého ducha," řekla mladá vedoucí turistického kroužku. Na hradní zřícenině ve středních Čechách postavila jakýsi magický kruh z oblázků. Děti skutečně začaly kouzelnou čarodějnickou hůlkou vyvolávat duchy zemřelých obyva tel hradu. Najednou se v prázdném výklenku počala zhmotňovat neurčitá mlhová postava. Mládež propadla panice a amatérskou spirististku čekal okamžitý vyhazov z funkce. Ne, nejde o báchorku, tento příběh se skutečně přihodil v sedmdesátých letech v jednom středočeském městě.

Doslechli jsme se i o dvou podobných. První se odehrál na pomezí středních a severních Čech. V roce 1995 zde žáci základní školy s učitelkou vyvolávaly duchy. Dopadlo to šeredně, protože se pravděpodobně aktivovaly nějaké negativní síly a díky různým zjevením v budově školy se do práce bála chodit i uklízečka. Přesné místo děje známe, ale z pochopitelných důvodů ho zamlčíme, škola stále existuje. Druhé nezodpovědné koketování se spiritismem se uskutečnilo v brdských lesích u Dobříše. Na školním výletě si při odpočinkové zastávce děti hrály na mrtvoly. Chlapec Tomáš představoval nebožtíka a ulehl do jámy po vývratu. "To je můj hrob," křičel. Náhle se rozklepal a nebyl schopen se zvednout. Později skupina amatérských badatelů vypátrala, že asi 15 metrů od místa došlo v 19. století k surové vraždě.

Je docela zvláštní, s jakou lehkomyslností se dětské kolektivy účastní podobných "hrátek". Zdánlivě legrační zábava je ve skutečnosti zpackaným magickým rituálem. A právě v oné nedokonalosti a nedostatečné ochraně proti podobným jevům tkví největší nebezpečí. Je to stejné, jako když někdo začne amatérsky zaříkávat ze zaklínací knihy a ještě čte magické formule pozpátku nebo je přehazuje a kombinuje. Děti jsou velmi citlivé bytosti, zdánlivě neškodní duchové jim mohou velmi ublížit. Zeptejte se renomovaných léčitelů, kolik takových případů řeší a jak těžko se poškozená psychika napravuje. Někdy si nedovede poradit ani klasická medicína a následky si dítě ponese celý život.
(jiř)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2164518
DnesDnes318
VčeraVčera577
Tento týdenTento týden318
Tento měsícTento měsíc10694

Partnerské weby