Biblický Mojžíš bezpochyby patřil mezi největší světové zasvěcence, už jeho narození je významnou hermetickou alegorií. Byl zachráněn faraonovou dcerou a vychován na dvoře nejvyššího vládce. Bůh Izraelitů (Hospodin) „navedl“ jeho kroky na správnou cestu, stal se zachrán cem Židů a vyvedl je z otroctví.

Jméno Mojžíš je pohebrejštělý tvar egyptského slova „syn“. Avšak aktivní tvar hebrejské podoby jména naznačuje boží zásah. Jeho hůl se dovedla proměnit v hada a je alegorií životadárné energie. Bůh se Mojžíšovi zjevil v ohnivém keři a rozmlouval s ním.

Setkání s Hospodinem na hoře Sinaji patří mezi nejzáhadnější momenty prorokova života. Spatří boží tvář i postavu a něco „…jako průzračný safír, jako čisté nebe,“ jak se uvádí ve Starém zákoně. Stoupenci UFO upozorňují i na „příchod boží“, kdy se Bůh zjeví v kouři, ohni, blescích a za hromobití. Hora se otřásá a z vrcholku stoupá dým – prý jasné důkazy o příletu moderní techniky. Setkal se snad Mojžíš s mimozemskou delegací? Na Sinaji setrvá 40 dní a nocí, nemusí jíst ani pít. Po jednom setkání mu začne zářit obličej, dokonce si musí zahalovat tvář rouškou. Původní vysvětlení bylo, že Mojžíšovi narostly rohy, hebrejský originál měl stejný výraz pro roh i paprsek. Díky této mýlce byl Mojžíš kreslen jako čert se zvláštní přilbou. Záře prý byla odrazem Hospodinovy „slávy“ (rakety?). Mohlo snad dojít k jeho ozáření radioaktivním materiálem?

Boží vyvolenec Mošé i nadále zůstává tajemnou a důležitou postavou dějin, a to nejen židovských. Desatero, které na Sinaji obdržel na zvláštních deskách, bylo psáno „božím prstem“ a také patří mezi záhadné artefakty minulosti. Škoda, že prorok původní desky rozbil a musel nechat text přepsat na obyčejné kamenné bloky. Odkud Hospodin přišel a kdo se skrýval za záhadným jménem?
(sun)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2164919
DnesDnes83
VčeraVčera636
Tento týdenTento týden719
Tento měsícTento měsíc11095

Partnerské weby