Už slavný Sókratés před tisíci lety prohlásil: „Neexistuje žádná choroba těla oddělená od duše.“ Naše tělo k nám v podstatě mluví neustále. Klasické lékařství někdy opomíjí hlubokou souvislost určité choroby s psychikou a tělem. Přitom nemoci

a úrazy nás chtějí na něco upozornit, ukázat na to, co nám chybí, co zanedbáváme a potlačujeme.

Co znamenají tyto signály?

…bolest hlavy. Zjednodušeně řečeno migréna často souvisí s tím, že se cítíme být pod tlakem, lámeme si s něčím hlavu, jsme přehnaně ctižádostiví, ale také třeba se sebeodmítáním, sebetrestáním, s pocity viny. Důležité je žít podle svých představ, oprostit se od napětí, nemít na sebe příliš vysoké nároky.

…bolest břicha, trávicí potíže. Žaludek signalizuje duševní rozpoložení. Problémy s trávením mohou signalizovat, že lpíme na věcech, které nás zatěžují, neochotu přijmout kritiku, ale znamenají také agresivitu, špatnou adaptabilitu na věci kolem sebe. Je třeba brát těžkosti a překážky v životě jako výzvu, potlačit své vnitřní obavy aktivně, s odvahou, nebát se přijmout opatření, která by pomohla s „nestravitelnými“ těžkostmi lépe se vypořádat.

…bolavá záda. Jak potvrzují vědecké výzkumy, až osmdesát procent bolestí v zádech souvisí s psychikou. Zpravidla se ozývají tehdy, když jsme nějak frustrovaní, bereme si na svá bedra příliš zodpovědnosti, chceme se vyhnout nějaké okolnosti, snažíme se před něčím utéct. Mají souvislost s nedostatkem podpory, obavami, zármutkem nebo pocitem viny. Z pohledu psychosomatiky jde většinou o psychické přetížení, strach, problémy, které člověk nemůže unést, jsou nad jeho síly.

…obezita. Je důsledkem nejen špatného životního stylu a stravovacích návyků, ale může vzniknout i tím, že se člověk nedokáže vyrovnat s obtížnými životními situacemi. Dá se říct, že člověk konzumuje nadměrné množství jídla v sebeobraně, své problémy zajídá. Souběžně s tím se tělo obrňuje proti tvrdé a ostré realitě života.

…nachlazení. Kdo často trpí rýmou, onemocní chřipkou, je nachlazený, může mít pocit, že se toho na něj najednou příliš mnoho hrne a nezvládne to. Měl by si sám v sobě udělat inventuru, pořádek kolem sebe, nehrát si na něco, co není, být sám sebou.

…problémy se žlučníkem. Psychosomatika vidí za žlučníkovými kameny a problémy s tímto orgánem neschopnost člověka přijmout skutečnosti takové, jaké jsou, nebo je změnit. Citové hromadění agrese, zlosti, závisti a jiných negativních vlastností může vyústit až ve žlučníkovou koliku.

(es)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2145809
DnesDnes77
VčeraVčera575
Tento týdenTento týden77
Tento měsícTento měsíc13624

Partnerské weby