Na samém severním konci třeboňského ráje rybníků a blat leží v kouzelném údolí obklopen, jak jinak, vodami rybníka Červená Lhota jeden z našich nejkrásnějších zámků - Červená Lhota. Bohužel, zámek Zlatovlásky i jeho okolí jako by byly

proklety. Zjevoval se tu i v Čechách velmi vzácný druh přízraku, „nemrtvý“, upír.

Dnes je okolí zámku přímo zasvěcené turistice, ale v minulosti to bylo docela temné místo. Jako památka na tehdejší drsnou dobu se na fasádě zámku dochovalo do dnešních dnů prokleté znamení, které nepřekryly ani mnohonásobně opakované nátěry. Najdeme ho v levém zámeckém křídle nad nejvyšším oknem. Pokud bude někomu připomínat obrys kříže, nebude daleko od pravdy. Podle místní legendy je to památka na prostopášnou dceru zámeckého pána, která kvůli svému chování propadla peklu.

Ďábel potrestal hříšnici

„Po návratu z jedné ze svých bujarých výprav za zábavou byla natolik rozdivočelá, že se dopustila smrtelného hříchu,“ říká Antonín Koula z nedaleké Dírné. „Proklela své rodiče, proklela Boha a nakonec v návalu zuřivosti strhla na stěně zavěšený krucifix a vyhodila ho oknem do rybníka. To byl v té době strašný zločin, nad který nebylo!“ Vysvětluje Antonín Koula a dodává: „Je pochopitelné, co následovalo. Ozvala se strašná rána a v oblaku kouře se zjevil ďábel. Uchopil hříšnici a vzal ji s sebou do pekla. Ještě předtím však stačil na znamení vítězství namalovat ironicky na zeď svým pařátem symbol kříže v barvě lidské krve, tedy červeně. Aby tento symbol porážky křesťanské víry nebylo vidět, nařídil nešťastný zámecký pán přetřít celý zámek na červeno. Ale ani to nepomohlo, pojďte se podívat sami.“

Krásné, ale hrůzostrašné okolí

Zdejší okolí je vskutku nádherné, a to i bez legendárních znamení. Zámek je vystaven na skále obklopené ze všech stran vodou, po které romanticky plují lodičky s dvojicemi, a je spojen s pevninou jen letitým mostem. Rybník, uprostřed něhož se tyčí Červená Lhota, je obklopen nádhernými stromy, vesměs buky, jejichž listí vytváří v kombinaci s oblohou a červenými stěnami zámku úchvatné panorama.

V okolí zámku, který je obklopen mnoha kilometry odlehlých silniček, vedoucích často kolem rybníků lákajících ke koupání, můžeme však nalézt i další pozoruhodná a bájná místa. Například na nedaleké Račí hoře (někdy nazývaná také Dračí hora) se podle báje zaznamenané v knize Labyrintem tajemna zjevuje hned několik strašidel a přízraků. Ve středověku zde totiž stávala městská šibenice. Jedním z přízraků bylo i nejslavnější jihočeské zjevení - bílá paní. Dokonce prý o ní byla složena kramářská píseň. Další zdejší zjev už tak přátelský k lidem ale nebyl, jednalo se o upíra.

Kromě tohoto místa se měla bílá paní zjevovat i v Rožmberském domě a ve skleníku soběslavského hotelu U zvonu. Podle legendy se nemá tentokrát jednat o některou z rožmberských šlechtičen, ale o známou Zuzanu Vojířovou, milenku posledního mužského člena jihočeského rodu, Petra Voka. Když za několik desítek let po Vokově (a její) smrti vtáhli do města Švédové, dělala prý protestantským Švédům takovou rotyku, že se mnoho nocí vůbec nevyspali. Jinak byla Zuzana Vojířová mnohokrát viděna také v lesíku mezi Soběslaví a Vescem a u kapličky na Veselském předměstí.

Petr Blahuš

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2145801
DnesDnes69
VčeraVčera575
Tento týdenTento týden69
Tento měsícTento měsíc13616

Partnerské weby