Kdo žije v kotlině mezi Jizerskými horami a Ještědem, považuje se za horala. Časem jsem zjistila, že na Vysočině a Šumavě jsou zimy mnohem náročnější než na našem severu. V porovnání s Fatrou a Tatrami se české hory začaly měnit v

kopečky. Nakonec přišly Alpy a slovo hory dostalo jiný rozměr.

Při jednom z výletů jsem navštívila kouzelná místa v Bavorských Alpách - Kehlsteinhaus (spíše známý jako Orlí hnízdo) a Berchtesgadensko. Realita umocněná nádherným počasím mi doslova vyrazila dech. Z ranní mlhy se začaly vynořovat vrcholy jediného německého alpského národního parku Berchtesgaden. Tady vás obklopí mohutné masivy překonávající výškový rozdíl i více než 2 000 m. Oblast byla připojena k Bavorsku před více než 200 lety a je obklopena téměř ze všech stran rakouským územím. Nejčastějším turistickým cílem je horská chata Kehlsteinhaus, jež se nachází ve výšce 1 834 m n. m. Díky historickým souvislostem patří k nejznámějším a nejnavštěvovanějším.

Dárek k vůdcovým padesátinám

Kehlsteinhaus byl vystavěn v rekordně krátké době za 12 měsíců (v letech 1937 – 38) jako dárek NSDAP Hitlerovi k jeho 50. narozeninám. Na tomto megalomanském projektu pracovalo několik tisíc dělníků, tempo výstavby bylo rekordní, logistika byla propracována do nejmenších detailů. Vše bylo podřízeno datu vůdcových narozenin.

Samotná chata není příliš rozlehlá, ale aby byl přístup k ní co nejpohodlnější, byla ve skále vybudována sedm kilometrů dlouhá cesta s pěti tuleny, překonávající převýšení 800 m. Přístup do samotné chaty vede z horního stanoviště 124 m dlouhým tunelem k výtahu překonávajícímu posledních 124 výškových metrů přímo do Kehlsteinhausu neboli Orlího hnízda.

Celá stavba včetně přístupových cest stála 30 milionů říšských marek. Paradoxem však je, že Hitler zde pobýval pouze několikrát, bál se výšek, navíc chata nebyla určena pro přenocování. Jako Orlí hnízdo je místo známé zejména mimo Německo. Pojmenovali jej tak američtí letci, když bombardovali Hitlerovu základnu SS, jež byla v údolí. Od původního záměru zničit i Kehlsteinhaus naštěstí upustili.

Turistický magnet

Kehlsteinhaus se největšího rozkvětu dočkal díky turistice až v poválečné historii. Patří k největším magnetům oblasti, přístupný je pouze v letní sezóně od dubna do konce října. Cesta úzkou horskou silničkou trvá přibližně 20 minut. Z údolí není Kehlsteinhaus skoro vidět a štíty vypínající se za ním spatříte až po výstupu na vrchol. Po horské silnici jezdí pouze speciální autobusy, v ceně zpáteční jízdenky je zahrnuta i jízda výtahem.

Po hřebeni se můžete vydat po okružní stezce, která i s kocháním se nekonečnými výhledy trvá přibližně hodinu a čtvrt.

V chatě je dnes i restaurace, naleznete zde pouze informace spojené s její výstavbou. Dokumenty související s NSDAP se nacházejí v Dokumentačním centru nedaleko dolní stanice autobusu.

Text a foto: Jana Vančatová

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2215781
DnesDnes178
VčeraVčera528
Tento týdenTento týden178
Tento měsícTento měsíc8306

Partnerské weby