Léto nabízí nejen krásné slunečné dny, chvíle odpočinku a pohody, ale také chutné a voňavé ovoce, které by se mělo stát pravidelnou součástí jídelníčku. Jeho každodenní konzumace působí na tělo preventivně, ale dokáže být i účinným

lékem.

Jablka

Z lidové medicíny je známo, že jablko denně dokáže skvěle regenerovat a detoxikovat organismus. Onkologové se přimlouvají za jejich konzumaci z důvodu, že se tak sníží riziko nádorových onemocnění až o polovinu. Většina ochranných látek, včetně vitaminu C, se přitom skrývá v jablečné slupce.

Meloun

Má protisklerotické účinky, dužina a šťáva prospívají játrům. Dužina obsahuje vitamin C a betakaroten. Tyto dvě látky jsou účinnou prevencí před několika druhy rakoviny i srdečně-cévními chorobami. Vzhledem k tomu, že meloun obsahuje málo kalorií, je vhodnou součástí redukční diety.

Grapefruit

Dužina i šťáva regulují trávení a odstraňují zbytkové produkty látkové výměny. Plod je výborným zdrojem vitaminu C a vitaminů B1 a B2, vápníku, fosforu a železa. Víte o tom, že grapefruit snižuje krevní tlak a je vhodnou prevencí proti aterioskleróze?

Malina

Patří ke snadno stravitelnému ovoci a jíst by ho měli lidé při poruchách trávicího traktu, revmatismu. Má tonizující účinek, proto pomáhá při celkové únavě. Posiluje imunitní systém, konzumace malin se doporučuje při infekci močových cest.

Meruňka

Už dvě meruňky denně zajistí denní dávku vitaminu A, neboť v jejich barvě se nachází betakaroten, předstupeň vitaminu A. Šťavnaté výživné plody regulují trávení, působí proti všeobecné slabosti. Číňané o meruňkách tvrdí, že prodlužují život, doporučují je proti stárnutí. Kromě toho jsou uklidňujícím prostředkem proti stresu, mají dobrý vliv na pravidelný spánek.

Rybíz

Lidová medicína „předepisuje“ rybíz při poruchách trávení, revmatismu a ledvinových kamenech. Posiluje imunitu, pomáhá v boji s aterosklerózou. Vápník, draslík, železo a mangan, které rybíz bohatě obsahuje, jsou dobré na srdce, svaly i nervy. Kromě toho se postará o pěknou a hladkou pleť. Obsahuje látky, jež posilují přirozený ochranný plášť pokožky.

(mav)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2145795
DnesDnes63
VčeraVčera575
Tento týdenTento týden63
Tento měsícTento měsíc13610

Partnerské weby