Jak se během staletí mohli lidé přesvědčit, srážky ve formě deště, sněhu a krup nepředstavují to jediné, co může z nebe padat. Prapodivné nadílky se vyskytovaly již ve starověku i středověku. Tak třeba 1. října roku 697 měla

Naniwu nedaleko Osaky v Japonsku zahalit načechraná nitkovitá hmota. Podobné kosmické chmýří, označované jako "andělské vlasy", se na Japonsko sneslo znovu 27. září 1477. Podle pozorovatelů této spršce "andělských vlasů" předcházelo zjevení zářivého předmětu, který se pohyboval po obloze. Zcuchané chumáče "andělských vlasů", připomínajících ovčí vlnu, se v září 1741 snesly na Selborne v Anglii ve dvou vlnách. Druhý spad trval dokonce celých 11 hodin. Lidé tehdy tvrdili, že tato hmota postupně zklihovatěla a později se zcela vypařila.

K neobvyklostem padajícím z nebe v 17. století patřila též látka, připomínající modré hedvábí. Lidé se s ní setkali roku 1665 nedaleko Lipska. Kolem roku 1687 na východním pobřeží Baltského moře napadlo množství čerstvého sněhu, který záhy pokryly černé vločky vláknité hmoty. Vlhké vločky, z nichž některé dosahovaly až velikosti desky stolu, nepříjemně páchly po shnilých mořských řasách. Po vyschnutí zůstaly bez zápachu a daly se trhat jako papír. Z dochovaných vzorků byl později zjištěn jejich rostlinný původ a složení ze zelených vláknitých řas. Kromě toho obsahovaly 29 druhů nálevníků - miniaturních prvoků žijících ve vodě. V jedné anglické vsi, spadající do oblasti Norfolku, se zase roku 1683 z nebes hrnulo množství malých žabek a v jihoamerických Andách zaznamenali roku 1698 doslova sopečnou erupci ryb.

V srpnu 1894 zaskočily obyvatele anglického města Bath tisíce malých medúz, které zaplavily ulice. V červnu 1869 padali v americkém Chesteru zase malí měkkýši připomínající slimáky. Průtrž mračen ve státě Tennesse pak 15. ledna 1877 na jednom místě přinesla obrovské množství tmavě hnědých hadů, které nejspíše přivál hurikán, a 9. února 1859 dopadaly na Mountain Asch ve Walesu ryby.

Lidová vysvětlení těchto jevů jsou rozmanitá zrovna tak jako padající předměty. Jeden ze sběratelů podivností a kuriozit Charles Fort je přesvědčen o tom, že se nad námi nachází jakési rozlehlé Sargasové moře, na němž plující lodi ztrácejí části nákladu nebo spíše odpadu a obdobně jako mořská plavidla znečišťují své okolí. Jiní záhadologové míní, že tzv. "andělské vlasy" mají svůj vztah k UFO, kde například tvoří vedlejší produkt jejich pohonného systému. Obdobně je tomu pak s velkými kusy ledu, které by měly odpadávat od kosmických lodí, ale i od velkých letadel. Nejoblíbenějším vědeckým zdůvodněním většiny těchto záhadných spadů, zejména pokud se jedná o žáby, ryby a hady, je vzdušný vír či vodní smršť. Vír tornáda může dosáhnout rychlosti přes 450 kilometrů za hodinu a vyvinout tak obrovskou sílu. Na Mount Carmelu ve státě Illinois odneslo tornádo 4. června 1877 kostelní věž 30 kilometrů daleko a teprve pak ji „pustilo“ zpět na zem. Tornáda představují neobyčejně silné větry, které jsou známy tím, že dokážou přemístit značně těžké předměty, vysát menší rybníky, jejich obsah přenést do výšky a kdekoli ho vypustit.

(pak)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2164549
DnesDnes349
VčeraVčera577
Tento týdenTento týden349
Tento měsícTento měsíc10725

Partnerské weby