V dobách, kdy nebyly k dostání žádné léky na takové úrovni jako dnes, zvláště pak na odlehlém venkově, odkud bylo k lékaři příliš daleko, si lidé museli při nejrůznějších obtížích pomoci buď sami, v lepším případě pak přivolali lidového léčitele nebo bábu

kořenářku. I dnes se někteří lidé s úspěchem uchylují k postupům, které zaznamenali dávní léčitelé.

Revmatismus. Mnozí venkované s oblibou nosili v kapse bramboru nebo cibuli, aby se ubránili revmatismu. Běžnou součástí léčby se stal také terpentýn, ocet a vaječný bílek. Tyto látky se vtíraly do bolavých kloubů. Za užitečné se považovaly i malé dávky - obvykle likérová sklenička nálevu - z natě mladých kopřiv nasbíraných na jaře.

Řezné rány. K zastavení krvácení jak u lidí, tak i zvířat, se často používaly výtrusy pýchavek. Proto mnohé venkovské rodiny mívaly doma usušenou pýchavku jako první pomoc, užívali ji i holiči, když někoho neopatrně řízli.

Ušní obtíže. Při bolestech v uchu se na venkově často opekla malá cibulka a vložila se do ucha, anebo se k němu přiložil kus mušelínu, v němž byly zabaleny horké vařené cibule. Někdy se do ucha kapala také šťáva z pórku.

Zubní bolesti. Strouhaný křen přikládaný na tvář se s oblibou používal nejen na bolest zubů, ale i na neuralgii. V některých případech se na bolavý zub kapala i levandulová voda. K dalším známým domácím léčebným prostředkům patřilo žvýkání hřebíčku nebo listů ostružin.

(pak)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2101934
DnesDnes7
VčeraVčera1169
Tento týdenTento týden2168
Tento měsícTento měsíc23720

Partnerské weby