Latinský název Plantago je odvozen od latinského slova planta, což znamená chodidlo. Pravděpodobně má souvislost s používáním listů jako obkladu na odřené nohy. Jitrocel obsahuje látku aukubin s podobnými účinky, jako mají antibiotika. Léčivé účinky

jitrocele znali už antičtí lékaři, Plinius doporučoval šťávu z jitrocele proti bodnutí štírem a uštknutí hadem, na bodné a sečné rány, semena jitrocele byla podávána při průjmech.

Nálev z jitrocele je účinný jako kloktadlo při zánětech ústní dutiny a dásní a na bolest v krku. Jitrocel je skvělou bylinkou užívanou při onemocnění dýchacích cest. Čaj je vhodný v době nachlazení, při angíně, chřipce, zánětech dýchacích cest, kašli, zápalu plic. Je prospěšný i pro kuřáky, protože čistí plíce a průdušky. Po generace je uznávaným lékem na všechny potíže s dýcháním jitrocelový sirup. Pokud potřebujeme odstranit nahromaděný hlen v dýchacím ústrojí, je vhodný čaj ze směsi bylinek - jitrocele a plicníku lékařského v poměru 1 : 1. Čajová směs z jitrocele a mateřídoušky, smíchaná stejným dílem, pomáhá při astmatu. Čaj připravíme tak, že do kastrůlku dáme kolečko citronu, lžičku kandysového cukru, zalijeme šálkem vody a dáme vařit. Necháme asi dvakrát vzkypět, odstavíme, přidáme lžičku čajové směsi a krátce vyluhujeme. Pijeme dva šálky čaje denně, v těžkých případech můžeme i čtyřikrát denně.

Jitrocelový čaj může poskytnout úlevu při hemoroidech, neboť uvolňuje střeva. Je vhodné nahradit jitrocelovým čajem pravý čaj a kávu, které naopak střevní problémy zhoršují. Při silném průjmu je možné podávat jitrocelový čaj, který má rychlý léčivý účinek. Pijeme ho třikrát denně.

Pravidelným užíváním jitrocelových semen dochází ke snížení hladiny cholesterolu v krvi, tím se zamezí zanášení stěn artérií, což je hlavní příčina vzniku srdečních nemocí a mrtvic.

(žuk)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2099740
DnesDnes872
VčeraVčera552
Tento týdenTento týden6722
Tento měsícTento měsíc21526

Partnerské weby