2832rychlebsky 1Rychleby, kdysi mocný hrad střežící odedávna javornickou nížinu v nejsevernější části Moravy, má řadu krvavých a temných legend.

Mnoho lidí třeba vidělo bloudit opuštěným a později i zříceným hradem

přízrak krutého rytíře v zeleném brnění. Kdysi - ještě za svého pozemského žití - se měl nejdříve lstí zmocnit hradu po starém správci Gernotovi, aby pak v celém kraji nastolil strašný teror. Nejvíce měl spadeno na mladé dívky, které s vidinou peněz snadno zlákal k sobě na hrad, aby je pak nechal zemřít strašnou smrtí v hladomorně. Jen do jedné z nich se zamiloval natolik, že si ji chtěl vzít za ženu. Ale ta ho odmítla, ačkoli jí ukázal kosti předchůdkyň v hradní kopce. Přivolaného kněze, který je za takové situace odmítl oddat, vlastnoručně zabil sekerou. To už se ale k hradu vydal vzbouřený lid ze širokého okolí, kterému konečně došla trpělivost, a Rychleby dobyl.

Z celé posádky se nikdo nezachránil, až na Zeleného rytíře, jenž, bohužel, využil svých čarodějnických schopností a díky kouzelné moci z hradu uprchl. Ještě předtím však proměnil onu vzdorující dívku v hada. Nešťastná dívka, jak praví slezská legenda, dodnes čeká na svého vysvoboditele.

Had se zlatým klíčem

Jiná legenda o hradě říká, že Zelený rytíř schoval někde v nitru skály, na které stála jeho pevnost, obrovský poklad nashromážděný z loupežných výpadů po celé severní Moravě a Slezsku. Pokladu se lze zmocnit jen jedenkrát za rok, o Květné neděli, a to přesně v okamžiku, kdy se v asi pět kilometrů vzdáleném kostele v Javorníku čtou pašije. Jinak má zlatokop smůlu. Navíc poklad střeží obrovský zelený had se zlatým klíčem v tlamě. Prý je to zakletý duch krutého rytíře. Ten poklad vydá jen tomu, kdo vydrží bez hlesu, aby ho obtočil svým šupinatým tělem a do úst mu ze své mordy vložil onen zlatý klíč. Za takových okolností není divu, že se dodnes nenašel nikdo, kdo by rychlebský poklad našel a vydobyl.

Neohrožený a zbožný tovaryš

Nedaleko hradu Rychleby se nachází rulová skála nazývaná Čertova kazatelna. Je z ní krásný výhled na město Javorník a podle místních bájí a legend na ní sedával sám ďábel a učil zde mladé pekelníky „kterak lidem škoditi“.

Nedaleko odtud se nachází skupina balvanů, kterým se ještě před 60 lety říkalo Ďáblovy kameny (Teufelsteine). Prý jsou to zbytky Čertova zámku, který tu ďábel stavěl pro svou milou, neteř mlynářky z blízkého mlýna. V tom mu nakonec se štěstím zabránil velmi pobožný tovaryš z Javornicka, který se chodil často modlit z podhůří až ke kříži vztyčenému na obranu před pekelnými silami nedaleko odtud - přímo pod Čertovými kameny. Jednou, když kolem něj při modlitbě právě letěl vzduchem ďábel, vytrhl nadlidskou - boží - silou kříž ze země a vztáhl jej proti Luciferovi. Ozvala se strašná rána a z honosného ďáblova zámku zůstaly jen ruiny.

Petr Blahuš

Foto: Petr Blahuš a Pixabay

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2145815
DnesDnes83
VčeraVčera575
Tento týdenTento týden83
Tento měsícTento měsíc13630

Partnerské weby