2534nezbytnáKřišťál je zcela čistý krystalizovaný křemen úplně bezbarvý a průhledný s tvrdostí 7. Slovo krystal je odvozeno od řeckého slova „crystallos“ a znamená led. Staří Římané, včetně známého přírodovědce Plinia staršího, totiž považovali krásné

sloupce křišťálu z alpských nalezišť za zkamenělý led. Již od starověku jsou proslulá naleziště křišťálu v Alpách, v dutinách křemenných žil. Najdou se zde občas i velké dutiny, které bývají nazývány křišťálovým sklepem.

Vyhledáváním a sbíráním křišťálu v Alpách se již mnoho století věnují profesionální sběrači (stahler). Dnešními nejbohatšími nalezišti křišťálu jsou Brazílie a Madagaskar, dalšími známými jsou USA a Německo. Křišťál býval nezbytnou rekvizitou jasnovidců a věštkyň. Křišťálové koule slouží k vidění do minulosti i předvídání budoucnosti. Křišťál je také nejvhodnějším minerálem ke zhotovení pendlu (kyvadla).

Chrání čistotu duše, zvyšuje duchovní sílu

Přisuzují se mu doslova univerzální léčebné vlastnosti. Používá se při léčení vnitřních i srdečních neduhů, při nevolnostech, závratích a také bolestech hlavy. Při zažívacích potížích se doporučuje pít takzvanou „křišťálovou vodu“, tj. vodu, do které byl několik hodin ponořen očištěný krystal křišťálu. O křišťálu se rovněž traduje, že chrání čistotu duše, přináší radost a je také vhodný k meditacím, neboť zvyšuje duchovní sílu. Astrologové jej přiřazují jako šťastný kámen ke znamením Kozoroha, Lva a Blíženců.

Největší křišťálová koule byla vyrobena v Číně, má v průměru více než 30 cm. Římský přírodovědec a spisovatel Plinius starší popsal, kterak se křišťálové koule a čočky používaly k léčení v římské armádě. Slunečními paprsky procházejícími křišťálem se římským vojákům vypalovala zranění, která utržili v boji. Ve středověku zase kojící matky pocházející z bohatších sociálních vrstev nosily křišťálové korále, aby měly dostatek mateřského mléka. Křišťál je zkrátka oblíbený drahý kámen, který bývá využíván k mnoha účelům.

Zdroj: e-kniha Drahé kameny, Jiří Glet

Foto: Pixabay

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2145795
DnesDnes63
VčeraVčera575
Tento týdenTento týden63
Tento měsícTento měsíc13610

Partnerské weby