Papež(latinsky papa) je nejvyšším představitelem katolické církve, zároveň je suverénem Vatikánua biskupem Říma. Představuje nástupce sv. Petra, jednoho z původních apoštolů, který je považován za prvního papeže. Ten je pochován v Římě a

nad tímto místem je vystavěn chrám sv. Petra. Dál je papež vnímán jako zástupce Ježíše Krista na Zemi. Pokud stávající papež zemře, nebo se vzdá úřadu, sejdou se za účelem volby nového papeže kardinálové, kteří jsou mladší 80 let, na konkláve. Papež musí být zvolen alespoň dvoutřetinovou většinou hlasů přítomných kardinálů.

+ Urban III. (Ubertus, Hubert) Crivellus sídlil v Miláně a byl prvním papežem, který nikdy nepřišel do Věčného města. Bránil mu v tom syn císaře Bedřicha Barbarossy Jindřich. Jako první papež nosil červenou čepici (zvanou manra) lemovanou bílou kožešinou. Zemřel ve Ferraře.

+ Celestin IV. (Guifredus, Gottfried – Bohumír) Castiglione byl prvním papežem zvoleným v konkláve (cum clavi = pod klíčem). Pojmenování volebnímu shromáždění kardinálů konklávedala volba v roce 1241. Senátor Matteo Rosso Orsini (otec papeže Mikuláše III.) uzamkl deset kardinálů do zchátralé budovy na Palatinu, když se nemohli dohodnout na novém pontifikovi. Zacházel s nimi velmi brutálně, čím déle volba trvala, tím méně dostávali jídla, až jeden z kardinálů v konkláve zemřel a dva dal senátor uvěznit.

+ Inocenc IV. (Sinibald Fieschi hrabě Lavegna) zavedl jako první papež purpurový (červený) klobouk pro kardinály. V roce 1245 svolal 1. lyonský koncil, který vydal nové výnosy k dodržování kázně duchovních a vyzval panovníky ke křížové výpravě. Jako jediný papež používal titul Vicarius Dei – zástupce Boží.

(luv)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2148999
DnesDnes556
VčeraVčera773
Tento týdenTento týden3267
Tento měsícTento měsíc16814

Partnerské weby