Hroby králů v Ur (tvrdí se, že pocházejí z doby 3500 a 3000 před Kristem) odhalily, že zdejší civilizace byla mondénní a patrně již i dekadentní.

V hrobech byl kromě jiného nalezen soubor pečlivě

zpracovaných dámských paruk objemu tak groteskního, že se něco podobného zase vyskytlo jen v době roroka. Dále několik párů zlatých náušnic ve tvaru půlměsíce, srdíčko s bílým, červeným a zeleným pudrem a celá sada malých toaletních předmětů - sponka na vlasy, párátko na zuby, lžička na čistění uší. To vše ze zlata. Nechyběl ani stříbrný model lodi s vesly, pěti sedadly a podstavcem pro sluneční plachtu či harfa s červenomodrobílou mozaikou obloženou mušlemi.

Babyloňané již používali také krásně vybroušené křišťálové sklo, zvětšovací čočky při krátkozrakosti či dalekozrakosti.

Všudypřítomné oleje a masti

Kosmetika zaujímala u Babyloňanů stejné místo jako například u Egypťanů. Promašťování těla bylo tehdy naprostou samozřejmostí, a to i díky podnebí. K platu vojáků a dělníků náležela pravidelně jedna odměrka masti, dokonce i dveře bývaly natřeny vonným olejem. Používalo se ho také k udržování vousů nebo k mytí rukou. K parfemování místností sloužily kaditelnice, které nechyběly ani na zahradě.

Na rozdíl od Egypťanů považovali Babyloňané za krásného muže svalnatého, mohutného a vousatého. Zatímco egyptské portréty se snažily klamat věčným mládím, v Babylonii nebývali mladíci nikdy předmětem výtvarného umění (ženy jen zřídka). V oněch časech hrály velkou úlohu kurtizány. Nesměly nosit závoj, zatímco ostatní ženy chodily zahaleny. Zdá se, že vztah pohlaví byl pouze sexuální a přitom postrádal duchaplné rafinovanosti pozdějších obyvatel přední Asie.

Tajné lektvary na kocovinu

Velká péče byla věnována oděvům. Nádherná roucha králů a jejich dvořanů byla skvostně vyšívána a často zdobena překrásnými obrazci představujícími mytologii. Vznešení si pokrývali hlavu vysokou kuželovitou čepicí, ze které padaly na záda dlouhé třásně či střapce a činily oděv ještě bohatším. Na nohou se nosily sandály, špičatá obuv nebo šněrovací boty z jemné kůže. Nejen ženy, ale i muži nosili nádherné náušnice, na nohou pak náramky a sponky.

Babyloňané si libovali v různých průvodech a hostinách. Opulentnost svých slavností dovedli ještě zvýšit různými omamnými nápoji. Obyčejnému muži stačilo pivo, které, když v něm ještě plavala ječná zrna, srkal slámkou z hliněných džbánů. Likéry pro zámožnější byly připravovány ze všech možných druhů ovoce. Víno bylo přepychovým nápojem, zejména „víno z horských strání“, což znamenalo „cizozemské“. Proti opilosti a kocovině Babyloňané používali různé lektvary z léčivých bylin podle osvědčených i tajných receptur. Jak vidno, alkohol se tu pil ve velkém.

Speciality z divokého osla

Jaký byl životní standard privilegovaných, ukazuje denní příděl, jenž patřil knězi boha Marduka – dva a půl litru dobrého piva, pět liber chleba a stejné množství masa hovězího, skopového, ryb, drůbeže, k tomu zelenina, zavařenina a cukroví. Kněz ani jeho rodina rozhodně nestrádali. Kromě toho dostával kněz jistou částku z obětin a z používání půdy rolníky.

Podle rozluštěných záznamů na tabulkách začínal obyčejný Babyloňan den zavařeninou, posilujícím jídlem z mouky, tučného mléka, sirupu a oleje, k tomu jedl ječný chléb. Po celý den dával přednost rostlinné stravě – cibuli, česneku, řepě, ředkvičkám, okurkám, řeřichovému salátu a kapustě z palmového listí. Je určitě zajímavé, že už kolem roku 2500 před Kristem měli kuchaři speciální recept na jablkové koláče.

Že ovocné jídlo převládalo, mělo také své nevýhody. Jižní ovoce, bohaté na uhlohydráty, a moučníky nebyly právě racionální výživou, což vysvětluje tehdy značně rozšířenou otylost.

Na velké svátky se v bohatých domácnostech podávalo také maso - holubi, husy a kachny, ovce, kozy, zajíci, jeleni či antilopy. Za zvláštní pochoutku byl pokládán divoký osel.

Jak je z dochovaných textů patrné, nežilo se v této říši na Eufratu nejvyšší vrstvě špatně.

(ryp)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2147556
DnesDnes507
VčeraVčera604
Tento týdenTento týden1824
Tento měsícTento měsíc15371

Partnerské weby