Letos v prosinci uplyne 130 let od narození a 60 let od úmrtí jednoho z našich nejslavnějších ilustrátorů – Josefa Lady. Velice miluji jeho krásné zobrazení zasněžené krajiny – však se také vžil termín Ladovská zima. A mezi mé nejoblíbenější pohádky patří

Hrátky s čertem v ladovských kulisách,“zamýšlí se čtenář Libor z Mladé Boleslavi, který je prý zvědavý, zda toto dvojité výročí média vůbec zaznamenají.

Abychom čtenáře Libora nezklamali, pokusíme se připomenout, jaký byl vlastně vklad Josefa Lady do pokladnice českého výtvarného umění. Umíme si bez něho představit například Haškova Švejka? A náš čtenář má pravdu. Mezi nejkrásnější vánoční pohlednice dodnes patří zasněžené Hrusice. Pouhé tři dny zbývaly Josefu Ladovi do oslavy jeho sedmdesátých narozenin...

Jaký byl jeho život? Všichni víme, že se ve vesničce Hrusice narodil. A z dětství také to, že právě on byl předobrazem ševcova Pepíka ze slavné knížky Kocour Mikeš. Rozvoji jeho malířského talentu nezabránil ani fakt, že si v dětství vážně poranil oko a od té doby neměl prostorové vidění.

Mnoho lidí zná tedy Josefa Ladu jako ilustrátora a malíře. Ovšem, že byl i scénografem a kostýmním výtvarníkem některých her a oper v Národním divadle, to ví jen malá část veřejnosti. Dcera Alena Ladová po otci výtvarný talent zdědila. A druhá dcera Eva, velmi talentovaná a nadějná klavíristka, bohužel, zemřela v nejkrásnějším věku 17 let při bombardování Prahy – v únoru roku 1945.

(ls)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2012342
DnesDnes274
VčeraVčera686
Tento týdenTento týden2422
Tento měsícTento měsíc8667

Partnerské weby