Apollónios z turecké Tyrany oplýval zázračnými schopnostmi, které mu umožňovaly nahlížet do budoucnosti. Při pouhém pohledu na určitou osobu tak dokázal zjistit, koho má vlastně před sebou i jaké jsou a budou její úmysly. To také dokázal demonstrovat na mnoha případech, které se zapsaly

do historie. Například když si mladý a švarný Menippos měl brát za ženu Féničanku, která nedlouho před jejich seznámením přicestovala do Korintu. Celá společnost včetně snoubenců se tehdy shromáždila v hodovní síni, když se tam náhle a bez ohlášení objevil Menippův učitel - moudrý Apollónios. Tento podivuhodný a zázraky obestřený muž totiž předešlého dne z pouhého pohledu na Menippovu tvář zjistil, v jakém nebezpečí se mladík nachází. Jasný pohled učitele do nedaleké budoucnosti naznačil, že z domu se má vytratit zlaté a stříbrné nádobí, veškeré cennosti a nakonec i služebnictvo. Apollóniovy schopnosti hned určily viníka - budoucí choť mladého Menippose. Pod jistým a neúprosným tlakem nakonec sama nevěsta přiznala, že je upírská lamia, které se mladý muž atletické postavy zalíbil. Chtěla si jej vykrmit, aby z něj poté mohla vysát krev a pak ho sníst. Apollónios odeslal ženu na onen svět a svého žáka zachránil.

Menippova svatba patří k nejznámějším příběhům o Apollóniovi, proslulému mudrci a divotvorci, jenž měl nadpřirozené schopnosti. Přestože je jeho život obklopen řadou legend, lze ho považovat za postavu víc než skutečnou. Narodil se počátkem našeho letopočtu v Kappadokii, na dnešním území Turecka, a dožil se pravděpodobně sta let. V šestnácti letech učinil slib pětiletého mlčení. Patřil k naprostým abstinentům a vegetariánům, údajně měl dlouhé vlasy a chodil bos. Procestoval Persii, Indii a Egypt, učil se od cizích mudrců a jejich vědomosti zanesl do Řecka a Říma.

Když začal ve městě Efesu řádit mor, poslali lidé v zoufalství pro Apollónia, aby jim pomohl. Ten po svém příchodu dokázal vypátrat starého žebráka oblečeného v hadrech a navzdory všem námitkám nařídil, aby byl ukamenován. Jakmile na něj dopadly první kameny, z žebrákových očí začal šlehat oheň. Když muž zmizel pod hromadou kamení, lidé přestali a vyprostili ho. Nalezli však jen démona moru, který měl podobu ohromného psa velkého jako lev. Apollónios byl považován za věštce a údajně dokázal vyčarovat předměty a být na dvou místech zároveň. O smrti tohoto filozofa koluje řada příběhů. Podle jednoho z nich bylo jeho tělo vzato na nebesa z krétského chrámu, podle jiného chtěl své učedníky přesvědčit o nesmrtelnosti duše, a proto se jim zjevil ještě po své smrti.

(pak)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2165956
DnesDnes425
VčeraVčera695
Tento týdenTento týden1756
Tento měsícTento měsíc12132

Partnerské weby