V lednu roku 1936 byl slavnostně korunován králem Edwardem VIII. O deset měsíců později vypadal před světovými panovnickými dvory, šlechtickými rody a veřejností jako blázen. Ano, řeč je o britském panovníkovi, který se vzdal trůnu kvůli ženě. V dějinách velmi neobvyklá situace. Wallis Simpson, která zahrála v tomto případě úlohu

femme fatale na výbornou, lze s úspěchem podezřívat z toho, že kdyby princ waleský nebyl následníkem trůnu, neotřela by o něho pověstný zablácený střevíc.

Kdo měl v britském Commonwealthu oči a uši, ten se divil, ba žasl. Co mohlo nadějného krále tak očarovat, že se vzdal panování, na které měl následnické právo? Některé britské hospodyňky se dojímaly nad romantickou láskou, ty prudérněji založené se pohoršovaly. A vláda Velké Británie jednala. Dlužno říci, že zpočátku s malým úspěchem. Zavržen byl mimo jiné návrh na morganatický sňatek, tedy že by Wallis neměla nárok na královský titul. Princ pak v rozhlasovém projevu prohlásil, že by své panovnické povinnosti nemohl vykonávat bez ženy, kterou miluje. Jejich vztah, i když nebyl bez mráčku, vydržel však až do jeho smrti v roce 1972.

Pojďme se však blíže podívat na ženu, která doslova otřásla britským trůnem. Měla tři handicapy, které ji předem diskvalifikovaly. Byla rozvedená, nebyla anglikánského vyznání a byla cizinkou, Američankou. Existuje ještě jeden, vyslovovaný spíše pokradmu: „V jednačtyřiceti letech je přece příliš stará, aby povila následníka trůnu.“

Wallis Simpson se narodila roku 1896. Vdaná byla dvakrát, poprvé za námořního důstojníka Winnfrieda Spencera a později za finančníka Ernesta Simpsona. Byla bezesporu lvicí salonů. Ne zrovna klasická kráska, ale jistý půvab a přitažlivost se jí nedaly upřít. Především byla vtipná a bezprostřední. Traduje se, že prince zaujala jakousi drzou poznámkou. Svobodomyslná Američanka zkrátka královského majestátu nedbala a princ zbystřil: „Co je to za osobu?“

Po několika společenských setkáních jí prý úplně propadl, dle mínění okolí se na ní stal závislým. Jeho rodiče - král Jiří V. a královna Marie - byli zrovna tak málo nadšeni, jako členové britské vlády a obou sněmoven britského parlamentu. Rodiče Wallis ignorovali, odmítali na svatbu byť jen pomyslet a seznámení s osudovou láskou svého prvorozeného všelijak sabotovali. Když král Jiří zemřel, zdálo se, že si princ prosadí svou. Do věci se však zapojila vláda v čele s britským premiérem Stanleyem Baldwinem, a ta návrh na morganatický sňatek nepřijala.

Guvernérem na Bahamách

Wallis se s Ernestem Simpsonem rozvedla, Edward VIII. abdikoval a v roce 1937 se vzali. Značnou část svého života prožili ve Francii.

Zůstala však skvrna, kterou se i britská monarchie nechtěně ušpinila. V roce 1937 manželé Edward a Wallis navštívili Německo a setkali se zde s Adolfem Hitlerem. Do války zbývaly sice ještě dva roky, ale bylo více než zřejmé, jak se věci budou vyvíjet. Nacističtí pohlaváři se velice radovali, že je slavný pár poctil svoji návštěvou a šuškalo se, že se Wallis s Eduardem svými sympatiemi k Hitlerovu režimu netají. Byla to Wallis, která doufala, že Hitler dosadí Eduarda opět na britský trůn? Je pravdou tvrzení, že se Wallis stýkala s německým ministrem zahraničí Joachimem von Ribbentropem před válkou i za války? Každopádně II. světovou válku s manželem přežili na Bahamách, kde Edward zastával funkci guvernéra.

A tak se nabízí otázka, jakým směrem by se ubíraly dějiny Velké Británie, pokud by tato osudová láska byla završena morganatickým sňatkem. Snažil by se Edward VIII. přesvědčit britskou vládu, aby po napadení Polska nevyhlašovala nacistickému Německu válku?

Jsou to samozřejmě jen spekulace. Ale na druhé straně uznejte, že se nadarmo nevžil termín femme fatale – osudová žena. V případě Wallis Simpson to platí měrou více než vrchovatou.

LENKA STRÁNSKÁ

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2012342
DnesDnes274
VčeraVčera686
Tento týdenTento týden2422
Tento měsícTento měsíc8667

Partnerské weby