Moje vnučka dostala k Vánocům obrovskou spoustu hraček. Opravdu nevěděla, se kterou si má hrát dříve a rodiče jí to neulehčili. Stále rozbalovali další a další. Myslím si, že to není dobře, ale svůj názor jsem si raději nechala pro sebe, “píše nám čtenářka Věra z Karlovarska.

Máte pravdu, někdy je nejlépe tyto situace nekomentovat. Ovšem s vaším názorem nelze než souhlasit. Každý dětský psycholog by vám potvrdil, že nadbytek opravdu škodí. Někteří z nich jsou i toho názoru, že způsobuje poruchu pozornosti. Čím méně hraček je, tím se bezpochyby u dítěte rozvíjí tvořivost a touha hru sdílet se svými vrstevníky. Rozšiřují si tak sociální kontakty ve smyslu: „Já mám lopatičku a kyblíček, ty máš bábovičky, pojďme si pohrát...“

Je zřejmé, že existují i rodiče, kteří si velkým množstvím hraček děti „kupují“ a myslí si, že tím vyváží méně času, který jim věnují. To se může v dospělosti vymstít ve formě závislosti na materiálních věcech. Budou po nich toužit, hromadit je a kupovat nové. Jenže věci jako takové ukojí centrum odměny v mozku pouze jednorázově a žádá si další, neboť uspokojení se pojí především s momentem nabytí věci.

Není jisté, zda z vaší vnučky může materialistka vyrůst, ovšem jisté nebezpečí zde je.

Jediné, co neškodí, je nadbytek kvalitních knížek...

(les)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2040765
DnesDnes847
VčeraVčera906
Tento týdenTento týden4350
Tento měsícTento měsíc15118

Partnerské weby