Co je vlastně příčinou toho, že cosi, co jsme měli vykonat dnes, odložíme na zítřek? Pak na pozítří a na příští týden, a potom už vůbec nevíme, co jsme měli vykonat? Ale je i jiný způsob odkládání, týká se věcí hmatatelných.

Někdy je to úplná banalita. Tak třeba jste kuřák dýmky jako já a kupujete

si tabák v takové jako natřikrát přeložené obálce. Jenže po odkouření asi tak poloviny obsahu se ta obálka začne sama otevírat a tabák schne, což mu nesvědčí. Přišel jsem na nápad přetáhnout obálku gumičkou. Takže když si chci nacpat dýmku, svléknu gumičku z obálky a pak ji zase na ni navléknu.

Jenže kde ta zatracená gumička je? Marně ji hledám na psacím stole, kde je – podle mé přítelkyně – hrozný nepořádek. Už jsem podezíral svého „spolubydlícího“ kocoura Pitrýska. Gumičky totiž miluje, shodí si je na podlahu, hraje si s nimi, rozpíná je tlamičkou a tlapkou, až se mu je podaří překousnout. Pak je nechá ležet. Tudíž je v mé domácnosti gumiček stálý nedostatek.

Vypadá to jako příznak psychického onemocnění, ale je v tom spíše kus logiky. V plném soustředění vezmete do ruky to, co je důležité, a to podružné mechanicky odložíte a nedáváte pozor kam. Přiznejte, vám se to nestává, že hledáte nějaký detail, bez kterého by cosi nebylo kompletní a ne a ne ho najít? Pak zjistíte, že ho celou dobu máte na očích tam, kam jste ho odložili.

Speciální místo tu mají ztracené brýle. Co jste se jich nahledali. Nemáte je náhodou posunuté na čele?

Nicméně tyhle skopičinky, které nám provádí mozek, s námi mohou hrát až obludnou hru na schovávanou. Viděl jsem staršího pána s kufříkem, jak kráčí od auta k autu ve šňůře zaparkovaných vozidel za jednou budovou a zírá na espézetky. Bylo mi to podezřelé a zastavil jsem se. Otočil se na mě, v očích zoufalství: „Já nechci krást. Nevím, kde jsem nechal škodovku...“

V poslední době – hlavně v uměleckých kruzích – přišlo do módy odkládání manželek. Jsou přeborníci, kteří to zvládli už třikrát. Někdy při tom odložili i charakter. Jenže ten se pak těžko hledá...

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2072077
DnesDnes165
VčeraVčera1074
Tento týdenTento týden4525
Tento měsícTento měsíc19113

Partnerské weby