V mládí jsem četla knížku od Josefa Václava Šmejkala, která se jmenuje Jsem občanka římská. Bylo to o mladém archeologovi, který ve 30. letech minulého století pátral v sutinách Pompejí a našel tam spící dívku. Krasavice pocházela ze sedmdesátého devátého roku našeho letopočtu. Jako zázrakem přežila zkázu města a osmnáct set sedmdesát let prospala. Opravdu byly Pompeje zničené soptícím Vesuvem celé? Zahynuli všichni?“ptá se Barbora O. z České Třebové.

Byli obyvatelé Pompejí tak lehkomyslní? Nebo si na Vesuv, který stále vysílal nějaké varovné signály, prostě zvykli? Ovšem musíme si uvědomit, že seismologie ani vulkanologie v prvním století našeho letopočtu nebyly ani v příslovečných plenkách. Spíše v embryonálním stadiu.

V únoru roku 62 se však přihlásilo ke slovu obrovské zemětřesení, které zdevastovalo šedesát procent města. Ovšemže bylo znovu vystavěno a zdálo se ještě krásnějším. Jeho obyvatelé netušili, že za nějakých sedmnáct let se dočkají katastrofy rozměrů mnohem větších a následků drastičtějších.

Stalo se tak 24. října roku 79. Okolo poledne z Vesuvu vyšlehly plameny a černý mrak, který prý zakryl slunce. Tak to alespoň popisuje Plinius mladší historikovi Tacitovi. A pak nastalo peklo. Ze sopky se řítily balvany, obyvatele dusily jedovaté plyny, kterými Vesuv nešetřil. Apokalypsa trvala tři dny a aby toho nebylo málo, byla doprovázena zemětřesením. Podobné děsivé inferno zažívali i obyvatelé města Herculanea.

O tom, že se právě zde odehrály v rozmezí sedmnácti let dvě katastrofy, se dlouhých 1 600 let nevědělo. První bylo v roce 1738 objeveno Herculaneum a za deset let Pompeje. Věhlasný architekt Guiseppe Fiorelli v roce 1860 navrhl, aby se pozůstatkům lidí, kteří našli smrt zasypáni žhavým popelem, vyplnily tělní dutiny sádrou. Rázem se vědělo o jejich podobách a odlitky byly tak věrné, že je dodnes vidět na jejich tvářích výraz strachu a hrůzy. Zahynuli tedy všichni, kteří se nestačili spasit útěkem. Odhaduje se, že jedovaté plyny usmrtily na deset tisíc obyvatel.

LENKA STRÁNSKÁ

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2044456
DnesDnes84
VčeraVčera843
Tento týdenTento týden1988
Tento měsícTento měsíc18809

Partnerské weby