Za své vlády se obával císaře a vojevůdce Napoleona Bonaparta a měl pořádný respekt ze svého kancléře Klemense Metternicha, bez jehož názoru a rady neučinil žádné státnické rozhodnutí. Byl posledním císařem Svaté říše římské národa německého a synovcem císaře Josefa II. Po smrti

Leopolda II., nastoupil na habsburský trůn a vládl Rakouské říši třiadvacet let.

František I. Rakouský, který po své korunovaci v roce 1792 vstoupil do dějin jako František II., se narodil 12. února roku 1768, tedy před 250 lety, v italské Florencii.

O první manželku přišel dva roky po svatbě a po uplynutí doby povinného smutku se oženil podruhé s Marií Terezou Neapolsko-Sicilskou, tedy se svojí sestřenicí. Manželský pár a dvořané a šlechtici z jeho okolí neměli zřejmě o genetice ani potuchy, a proto se jen tiše a občas i nahlas divili, proč většina potomků není po duševní a tělesné stránce úplně v pořádku.

Dohazovač Klemens

František, jinak oblíbený a lidový panovník, měl ještě další trápení. Za jeho vlády zuřily napoleonské války. Napoleon se svým vojskem dokonce pronikl až na rakouská území a císařská rodina musela hledat útočiště v Uhrách. Francouzskému císaři se na válečném poli dařilo dlouho, a tak, přes odpor své třetí manželky Marie Ludoviky, se František rozhodl provdat svoji dceru Marii Luisu za „zlého muže“ jejího dětství, se kterým pak měla syna Františka (pozdější vévoda Zákupský). Prostě Klemens Metternich se v tomto případě zachoval jako schopný dohazovač, který také věděl, co je v diplomacii zapotřebí.

Hodná a inteligentní Marie Ludovika zemřela na tuberkulózu a František se oženil počtvrté s Karolínou Augustou Bavorskou. A ta pak v roce 1824 iniciovala uzavření manželství své nevlastní sestry Žofie Bavorské s Františkovým synem Františkem Karlem. Vzpomínáte na toho lehce zmateného, nahluchlého, ale dobráckého manžela povýšené a nesympatické císařovny Žofie z trilogie o Sissi? Tak to byl on, otec pozdějšího císaře Františka Josefa I.

Traduje se, že „osiřelé“ národy rakouské monarchie v roce 1815, kdy František I. opustil tento svět, nikterak zvlášť netruchlily. Vzpamatovávaly se z napoleonských válek, navíc čtyři roky předtím proběhl nechvalně proslulý státní bankrot. Země byla zatížena vysokými daněmi a lidé měli pocit, že František zase ani tak moc nevládl. Něco pravdy na tom je, nepopulární opatření (dnes bychom řekli špinavou práci) za něho vykonával schopný (někdy všehoschopný) Metternich. Františkovi to však zřejmě nikdy nedošlo a ještě na smrtelném loži kladl synovi Ferdinandovi na srdce, aby každé své rozhodnutí s kancléřem konzultoval.

(les)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2044456
DnesDnes84
VčeraVčera843
Tento týdenTento týden1988
Tento měsícTento měsíc18809

Partnerské weby