U dolního holštejnského mlýna, pod hradem Holštejnem, vídali lidé kdysi dávno vodníka. Ale nebyl to vodník ledajaký. Ukazoval se, jen když byl Měsíc v úplňku a sedával u mlýna na stavidle nebo pod mlýnem tam, kde se voda ztrácí a propadá do pekel. Lidé z městečka se ho

báli a říkali o něm, že je zlý a za měsíčních nocí stahuje lidi do Rasovny. Voda tam pak každého pohřbí v pekelných útrobách. Za jasných nocí nakukoval do okýnek mlýna a díval se, jak mlynářka peče buchty nebo koláče. A když mlynář otevřel dveře a vyšel na zápraží, vodník skočil do náhonu a zmizel.

Jednou z večera šel zdejší chalupník z městečka chytat ryby pod mlýn, kde byla velká  hloubka. Ryby chytal do sítě a házel je na břeh. Když jich měl na břehu pěknou hromádku, naskládal je do sítě a vydal se k městečku. Ale jen udělal několik kroků, stál před ním vodník, natahoval ruku a chtěl jeho ryby. Chalupník mu je nechtěl dát, byl však velmi vystrašený. Vodník měl zarostlou tvář a mokrý kabát. Vytrhl chalupníkovi síť s rybami a hodil jej do vody. Chalupník neuměl plavat, a tak jej nesl silný proud k Rasovně a po chvíli jeho tělo zmizelo pod hladinou. Ráno měla mlynářka na zápraží ryby, které chalupník nachytal, ale muže už nikdo nikdy neviděl.

Přátelství za buchty a pivo

Jedné letní měsíční noci se mlynář vracel s nedaleké vesnice Ostrova, a když šel kolem Rasovny, zaslechl nějaké šplouchání. Zastavil se, schoval se za strom a poslouchal. Ve vodě chodil mezi kameny vodník. Převracel je a každou chvíli něco malého vytáhl, prohlížel si to a pak vstrčil do kapsy kabátu. Mlynář ho dlouho pozoroval. Byly to nějaké lesklé kamínky. Mlynář ale nechal vodníka na pokoji a šel domů. Druhý den ráno, když vyšel mlynář před mlýn, uviděl na zemi u dveří kožený váček - byl plný lesklých kamínků. Večer dal mlynář ke stavidlu džbánek piva a mlynářka přidala dvě velké buchty. Ráno bylo pivo vypité a buchty snědené. Později se říkalo, že se mlynář s holštejnským vodníkem přátelí. A opravdu tomu tak bylo.

Hastrman skončil v pekle

Jednoho večera sbíral vodník ve vodě u Rasovny kousky naplaveného stříbra. V tom šeru šel okolo chalupník z Holštejna a vodníka ve vodě uviděl. Nejdříve se ho lekl, ale pak vzal do ruky kámen a zavolal: „Jedeš ty potvoro!“ A hodil po hastrmanovi kamenem. Trefil jej do hlavy, až vodník zaúpěl bolestí. Tu noc začala nad městečkem velká bouře. Proudy prudkého deště bičovaly střechy domků a blesky se klikatily na obloze. Při jednom blesku, který osvítil oblohu, byl vidět nedaleko domku chalupníka vodník. Vztáhl ruku k obloze a pak ukázal na jeho domek. Po chvilce zaburácel hrom a z oblohy sjel blesk, jenž uhodil do chalupníkova domku. Stavení okamžitě vzplanulo, až se celá obloha rozzářila. Zanedlouho domek úplně shořel. To byla vodníkova pomsta. Od té doby, když vodníka někdo zahlédl, zdaleka se mu vyhnul.

Po čase šel kolem žebravý mnich. Zastavil se, pokřižoval a tiše se modlil a prosil Boha, aby chudákům, kteří o všechno ohněm přišli, pomohl. Dlouho klečel a modlil se. Pak šel do hradní kaple a vzal si tam kropenku se svěcenou vodou. A ještě téhož večera čekal u mlýna na vodníka. Byl úplněk a noc byla jasná. Minula půlnoc a nad Bílou vodou začaly létat a houkat sovy. Z podzemí Rasovny se začaly ozývat strašidelné zvuky a kvílení zakletých duší. Znenadání se objevil vodník. Byl v černém kabátě a z klobouku mu kapala voda. „Zaklínám tě jménem Boha, zloduchu. Odejdi do pekel, ze kterých si přišel!“ spustil mnich. Po těchto slovech vodníkovi zasvítily zlostně oči, napřáhl ruku a chtěl říci zaklínadlo. Ale mnich ho pokropil svěcenou vodou a dodal: „Zmiz v pekle, zloduchu!“ Vodník zakvílel zlostí a bolestí, začal se kroutit, svíjet a spadl do vody. Silný proud vodníka vtáhl ho do temných hlubin Rasovny. A když zmizel, Bílá voda se zase uklidnila a plynula tiše jasnou nocí. Po zlém hastrmanovi zůstala jen pověst, kterou vyprávěly po večerech babičky malým dětem za svitu zapálených loučí.

Karel Wágner

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2099188
DnesDnes320
VčeraVčera552
Tento týdenTento týden6170
Tento měsícTento měsíc20974

Partnerské weby