Jeden známý mi vyprávěl, že ho na dovolené u dcery velmi trápil zánět průdušek a od kašle ho bolelo na prsou. Prý k němu přišel její kocour, položil se mu na prsa a za čtvrt hodiny se cítil lépe. O tom, že mají kočky schopnost léčit nemoci se všeobecně ví. Mají i jiná zvířata vlohy, které jim může člověk jen závidět?“ ptá se čtenářka

Alena z Roudnice nad Labem.

Člověk jako král tvorstva rozhodně není dokonalý. Mnohá zvířata ho totiž dokážou překonat. O psech víme, že disponují skvělým čichem a umí vycítit nemocného člověka, rozpoznat i vážnou chorobu. Dokonalý čich mají také krysy. Od roku 1997 jsou používány při vyhledávání min v takových zemích, jako je Angola, Tanzánie, Mozambik a Kambodža. Podobnou schopnost mají také včely a díky „sladké vůni“ umějí detekovat trinitrotoluen, a to až do vzdálenosti 4,5 km. Budou napříště minová pole kontrolovat právě včely? Vyloučené to není.

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak se například skvěle orientují ptáci, kteří letí do teplých krajin a zpět? Jsou totiž citliví na magnetické pole, a tak dokáží najít pokaždé správnou cestu.

Skvělý čich prasat se využívá k hledání lanýžů, to víme všichni. Ale takové ryby mají senzory, které jim pomáhají s orientací, umí detekovat vibrace a pohyby vody v okolí.

Sloni mají velice dobrý sluch. Prý slyší déšť až do vzdálenosti 250 kilometrů. A hadi? Dokáží rozpoznat infračervené záření do vzdálenosti jednoho metru.

(les)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2099188
DnesDnes320
VčeraVčera552
Tento týdenTento týden6170
Tento měsícTento měsíc20974

Partnerské weby