„Váš časopis se zabývá záhadami. Zkusili jste se zamyslet nad tím, jakou záhadou jsou mizející ponožky? Před nedávnem jsme se stěhovali, odnesli si vše do posledního hřebíčku, ale ty ponožky jsem prostě nenašla

nikde.“ Monika M., Brno

Určitě to také znáte. Stojíte bezradně nad otevřenou pračkou a počítáte ponožky. Vrtíte hlavou a říkáte si, že jste je tam opravdu přemístili z koše na prádlo všechny. Doma máte plný pytel lichých ponožek, ke kterým už nikdy nenajdete tu druhou. Ponožky prostě zmizely, možná někam do čtvrté dimenze.

Odborníci však tvrdí, že vysvětlení je mnohem více prozaické. Ponožka se prý totiž v pračce snadno dostane pod gumu, která buben pračky lemuje, a tam se sroluje.

Osobně se mi toto vysvětlení zdá málo pravděpodobné, protože u mě mizí ponožky závratnou rychlostí. Dejme tomu jedna měsíčně, což je dvanáct do roka. A pokud pračka vydrží 10 let, bylo by to 120 ponožek a tolik se jich pod gumu rozhodně nevejde.

Ovšem na druhé straně se dá věřit zkušeným, kteří tvrdí, že znají recept, jak tomu zabránit. Pomohou prý speciální sáčky na praní, do kterých budete ponožky dávat. Prý se ale dnes prodávají i speciální plastové spony na párování. Docela dobře k tomuto účelu poslouží i obyčejný plastový kolíček na prádlo.

Historici jsou názoru, že ponožky znali a nosili již staří Římané. Ve vrcholném středověku byly ponožky symbolem bohatství, a proto si je asi každý opatroval jako oko v hlavě. Až s vynálezem plochého pletacího stroje si je mohli dovolit i obyčejní lidé. A s tím nastala záhada, nad kterou si dodnes lámeme hlavu.

(elk)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2099183
DnesDnes315
VčeraVčera552
Tento týdenTento týden6165
Tento měsícTento měsíc20969

Partnerské weby