„Můj vnuk je úplně posedlý broučky, každou chvíli mi nějakého přinese ukázat. Na jednu stranu jsem ráda, třeba z něj vyroste biolog. Ovšem slyšela jsem, že někteří brouci jsou tak jedovatí, že i pouhé dotknutí se jejich tělíček bývá životu nebezpečné...“ Olga Ř. , Kolín

Máte pravdu. Mnozí z nich totiž mohou způsobit skutečné zdravotní potíže. Například majka obecná, fialová. Má pověst „zvířecího doktora“ a dosud se můžete setkat s lidovým pořekadlem: „Majko, majko, dej mi masti na bolesti.“ Ovšem tito broučci roní z kloubů svých končetin výpotek s obsahem katharidinu, který způsobuje bolestivé puchýřky. A když už jsme u těch puchýřků, takový puchýřník lékařský má pověst vůbec nejjedovatějšího brouka u nás. Známe ho i pod názvem španělská muška, o které víme, že se v minulosti používala jako afrodisiakum. Ale otrávit byste se mohli požitím již 30 miligramů prášku rozdrceného z těl tohoto zabijáckého hmyzu.

Drabčík břehový má jedovaté celé tělo. Nejenže, pokud byste se ho dotkli, vám může způsobit otok či puchýře, ale kdybyste si posléze rukou sáhli do oka, může vám poleptat spojivku a způsobit bolestivý zánět.

Bekyni vnímáme na první pohled jako roztomilou chlupatou housenku. Ovšem pozor! U kořene dutých chloupků má umístěny jedovaté žlázky. Nic příjemného, pokud se vám dostanou do oka.

Roháč obecný sice jedovatý není, ale když vás svými kusadly zasáhne, rozhodně to není zážitek, který byste si chtěli zopakovat. Pozor na samičky tohoto druhu. Koušou jen ony, zatímco samec, který se svými delšími kusadly vypadá hrozivěji, vám neublíží.

(ls)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2100338
DnesDnes572
VčeraVčera898
Tento týdenTento týden572
Tento měsícTento měsíc22124

Partnerské weby