Kdo by neznal Prince a chuďase, v jehož televizním zpracování nás tak vzal za srdce mladičký Roman Skamene? Kdo by neznal knihy Dobrodružství Toma Sawyera a Dobrodružství Huckleberryho Finna? Málokdo však zná jméno Samuel Langhorne Clemens. Není divu, ve světové literatuře totiž tento americký novinář a spisovatel zdomácněl

pod pseudonymem Mark Twain. Traduje se, že dva sáhy - „mark twain“ - byla stěžejní informace pro označení bezpečné hloubky pro parníky, kterých v oněch dobách byla plná Mississippi. Druhá historka, jak k pseudonymu přišel, je poněkud rozvernější. Prý na Divokém západě od barmana žádal zapsat dvě čárky při objednávce dvou skleniček.

Ať tak či onak, Mark Twain se zapsal do srdcí mnoha generací čtenářů na celém světě. Už okolnosti jeho zrození jsou podivuhodné. Světlo světa spatřil 30. listopadu 1835, 14 dní poté, co se na obloze zjevila Halleyova kometa. A aby těch zázraků nebylo málo, zemřel 21. dubna roku 1910 při dalším průletu této komety kolem Země.

Skákavý žabák“ odstartoval kariéru

Život Marka Twaina byl plný dobrodružství. Lákalo ho být kormidelníkem na kolesovém parníku, ale plány mu zkřížila americká občanská válka, před kterou utekl na západ. Zkoušel štěstí v hledání stříbra, ale posléze ho zlákala novinařina. Jeho humorný příběh nazvaný Pověstný skákavý žabák z okresu Calaveras, který vyšel v The Saturday Press, pomyslně odstartoval jeho žurnalistickou kariéru, při níž se několikrát podíval i do Evropy. Své dojmy z cest nejenže ztvárnil v mnoha reportážích, ale pro četné posluchače pořádal i přednášky, které získaly velkou proslulost.

Oblíbený humorista však byl poměrně naivní, co se týkalo nakládání s financemi. Hodně vydělal, ale špatně investoval. Například neodhadl, že Paigeův sázecí stroj, do kterého vložil peníze, neuspěje v konkurenci se strojem Linotype. Neměl štěstí ani ve vydávání knih, například o biografii papeže Lva XIII. nebyl vůbec zájem.

Při svém třetím evropském turné po Evropě, na kterém strávil devět let, navštívil v roce 1891 dokonce Mariánské Lázně. Za pomoci finančníka Henry Huttelestona Rogerse, který mu radil ve finančních otázkách, se mu na počátku 20. století podařilo své závazky vyrovnat a mohl si oddechnout.

Hluboké deprese ze smrti blízkých

Neklidný duch ho však hnal dále. Například ho neopouštěl zájem o vědu a techniku a jeho přátelství s geniálním Nikolou Teslou to jen umocňovalo. To, jak hluboké znalosti měl o moderních technologiích, dosvědčuje jeho kniha Yankee z Connecticutu na dvoře krále Artuše.

Osobní život Marka Twaina, který dokázal rozesmát své čtenáře až k slzám, byl poznamenán předčasnou smrtí jeho nejbližších. V útlém věku zemřeli čtyři z jeho sedmi sourozenců, v roce 1896 jeho dcera Susy na meningitidu. Manželka Olivie, se kterou strávil 34 let života, zemřela v roce 1904 a o pět let později přišel i o dceru Jean. Zůstala mu jen dcera Clara, protože jediný syn Langdon zemřel jako batole na záškrt. Jeho závěr života byl tedy poznamenán hlubokými depresemi.

Mark Twain byl ale člověkem velice soucitným. Nejenže pomohl přítelkyni Ině Coolbrit z nesnází, když přišla o svůj majetek při zemětřesení v San Franciscu, ale také založil neobvyklý klub, který nazval svým „největším životním potěšením“. Onen klub sdružoval dívky od 10 do 16 let, které mu dělaly „náhradní vnučky“. Osamělý spisovatel dívky zval na koncerty a do divadla a dopisoval si s nimi. Dnes by to možná vzbudilo podezření, ale v tehdejší americké realitě nikoho nenapadlo řešit, zda slavný spisovatel náhodou nemá s mladými děvčaty nekalé úmysly.

(elk)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2046061
DnesDnes696
VčeraVčera993
Tento týdenTento týden3593
Tento měsícTento měsíc20414

Partnerské weby