Severomoravské Horácko bývalo v minulosti často obsazeno cizími vojáky. Za třicetileté války zde dlouho byli Švédové, za napoleonských válek Francouzi a v roce 1866 Prušáci. Proto tady jako následky válek řádily nakažlivé nemoci jako mor, cholera, černé neštovice apod. Ze zdejších kronik se dá vyčíst mnoho zajímavého. Za cholery v roce

1866 zemřelo v horáckých Hosticích obyvatelstvo ze 14 čísel popisných úplně. Kromě toho zemřelo dvacet dalších občanů a lidé byli velmi vystrašeni. Mrtvým se ani nezvonilo a pochovávali se v noci bez obřadů. Mnozí uvěřili, že za vším je kometa, která se toho roku ukázala na nebi a měla ohon visící až k zemi.

Švec Karas, kterému zemřela manželka na choleru, nesl do Raškova na prodej přízi, která byla napředena ještě jeho nebožkou ženou. V Raškově bylo bělidlo a tam přízi kupovali.

Před večerem se Karas vracel domů. Spěchal, aby dorazil do Hostic, než se úplně setmí. U Horního dvora ho dohnala stará, vysoká, do režné plachetky zahalená stařena. Byl rád, že nepůjde sám. Ptal se jí, kam jde. Dostal odpověď: „Dál než ty!“ Jak už to bylo přirozeností příslušníků cechu ševcovského, rozpovídal se Karas o tom, co se děje po okolních vesnicích. Vyprávěl jak v Hosticích u Havlínů zemřeli otec, matka a děti, jak sedláka Klimše přivezli jeho koně na voze domů mrtvého, jak už pomřelo více než dvě stě lidí. Žena poslouchala a pak řekla: „Z těch dvou set jich zemřela část ze strachu přede mnou!“ Karas se lekl. Žena mu podala několik květů z kytice, kterou nesla v ruce a řekla: „Dej jim to pít, nebudou mřít!“ a zmizela. Karas zůstal stát jako sloup. Když se vzpamatoval, nebyl by ani věřil tomu, co zažil, kdyby nedržel v ruce květiny. Stál právě u tří skalních křížů na pusté cestě nad Bohdíkovem.

Strach ho hnal, že se dostal domů, ani nevěděl jak. Ráno si prohlížel květiny. Byly to třezalky, kterým se říkalo „svatojánské zvonky“.

Švec samozřejmě o své příhodě nemlčel. Lidé trhali třezalku, vařili si ji a pili z ní odvar. A opravdu, kdo jej pil, neonemocněl, a kdo byl již nemocen, ten se uzdravil. Karasovi utkvěla příhoda v mysli do smrti. Tvrdil, že neznámá žena byla sama Smrt, která už měla dost umírání.

(ryp)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2046030
DnesDnes665
VčeraVčera993
Tento týdenTento týden3562
Tento měsícTento měsíc20383

Partnerské weby