„Před dvěma lety jsme s manželem navštívili v Paříži hřbitov Pére Lachaise a chvíli jsme postáli u hrobu legendární tanečnice Isadory Duncan. Věděla jsem, že tragicky zahynula, když se jí při jízdě v kabrioletu zamotal dlouhý šál do kol a ona se uškrtila. Co mi

ovšem nebylo známé, je fakt, že její děti také zahynuly při automobilovém neštěstí. Respektive se utopily, když s nimi nezabrzděné auto vjelo do Seiny. Zdá se mi to přímo jako osudová náhoda. Prý i partnerský život tanečnice byl bouřlivý...“

Karla P. Blanensko

Blíženkyně Isadora Duncan byla průkopnicí moderního tance. Věrna svému znamení, neřídila se v tanečním umění dosud danými pravidly, ale vytvořila si jiný styl. Vlastní a neopakovatelný. Bez baletní sukénky, bez klasických baletních střevíčků. Prostě se oblékla do řecké tuniky nebo do trikotu (jehož byla průkopnicí) a okouzlovala tancem. Mužské publikum bylo nadšeno a ženské pohoršeno. Ale Isabela byla „svá“ jako každý svobodomyslný Blíženec.

Máte pravdu, že její osobní život byl provázen skandály, ale také smutnými událostmi. Jeden její syn zemřel při porodu, chlapec a děvče se v roce 1913 utopili v Seině. Zdá se, že v tomto ohledu k ní byl život velice nespravedlivý. Vždyť pro dobro vykonala dost. Například v roce 1904 založila v Berlíně bezplatnou taneční školu pro chudé děti.

Isadora se vdala celkem třikrát. Naposledy za podstatně mladšího ruského básníka Sergeje Jesenina. Ovšemže manželství neklapalo, ale Isadora se s tím, jako pravý Blíženec, záhy vyrovnala. Spekuluje se také o tom, že v jejím milostném životě sehrály významnou úlohu i ženy.

(ls)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2097001
DnesDnes728
VčeraVčera1172
Tento týdenTento týden3983
Tento měsícTento měsíc18787

Partnerské weby