Je nádherný vlahý podvečer, 13. července roku 1947. Na tramvaj číslo 1, která vyjížděla z konečné v horské obci Telnice u Ústí nad Labem, čeká veliké množství lidí. Někteří z nich drží bandasky s malinami a borůvkami. Řidič tramvaje Oldřich Ridvan odmítá do

vozu vzít takové množství lidí. „Spěcháme na fotbal,“ přemlouvají ho pasažéři. Do hlavního a vlečného se pak tlačí jako sardinky. Netuší, že pověstná „třinácka“ v datu se mnohým z nich stane osudná.

Do centra Ústí nad Labem je to nějakých šestnáct kilometrů. A trať téměř po celou dobu klesá. Vůz nabírá rychlost téměř sedmdesát kilometrů. Vjíždí do rozjezdové výhybky konečné městské části Bukov a řidič již tuší nejhorší. Zoufale se pokouší brzdit, ale jeho snaha je marná. Vůz se naklání a zachycuje o sloup trolejového vedení. Vlečný vůz je vymrštěn na soupravu linky 5, která stojí na vedlejší koleji. Ozve se strašlivá rána a k místu tragédie se sbíhají první zvědavci. Bukovem se totiž zpráva o tragédii řítí jako lavina. Na místě neštěstí zůstává devatenáct nehybných těl. Nedaleká nemocnice přijímá první raněné.

Nebylo horší tramvajové nehody v dějinách Československa i Česka. Zahynulo při ní třicet lidí, pětačtyřicet bylo těžce zraněných a někteří z nich si nesli následky na celý život. Pohřbu obětí se zúčastnilo celkem třicet tisíc lidí, přišel na něj i tehdejší ministr vnitra Václav Nosek.

Co ji způsobilo? Později se ukázalo, že řidič, který také zahynul, nebyl ještě příliš zkušený. Selhaly brzdy, protože byly vadné? I toto se uvádělo jako příčina neštěstí.

Svědci však vypověděli, že se řidič snažil nehodě do poslední chvíle zabránit pomocí písku, který se tehdy na tramvajích používal. Oba vozy však byly tak přeplněny, že by se staly neovladatelnými, i kdyby tramvaj řídil zkušený řidič. Ten by se ovšem bezesporu přemluvit k jízdě s tolika pasažéry nenechal...

(elk)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2096958
DnesDnes685
VčeraVčera1172
Tento týdenTento týden3940
Tento měsícTento měsíc18744

Partnerské weby