V letošním roce si připomínáme čtyřsté výročí pražské defenestrace. Jak víme, královští ministři – Slavata, Martinic a písař Fabricius pád z velké výšky přežili díky tomu, že si na Pražském hradě s ekologií příliš hlavu nelámali. Pánové spadli z výšky okolo 20 metrů a nic

moc se jim nestalo. Život jim totiž zachránila hromada odpadků.

Proč k defenestraci došlo, to si pamatujeme z učebnic dějepisu, stejně tak jako datum bitvy na Bílé hoře, ve které byla česká stavovská opozice poražena na hlavu. Takzvaný zimní král Fridrich Falcký uprchl ze země a trůn opanovali Habsburkové. Začala třicetiletá válka, která zpustošila Evropu a na jejímž konci již vlastně nebyly náboženské otázky vůbec prvotní, ke slovu se dostávalo jen plenění a drancování. Rudolfův majestát o náboženské svobodě byl zapomenut a vůdcové stavovského povstání popraveni. Tolik základní fakta.

Před nějakým časem jsme mohli vidět v televizi film Bůh s námi, který zajímavým způsobem přiblížil jedno z nejpohnutějších období našich národních dějin. Důležitou úlohu v něm však sehrála druhá manželka Ferdinanda II. Habsburského, pozdější česká královna Eleonora Gonzaga. Troufám si tvrdit, že jen málokdo z nás věděl, že měla lví podíl na zdecimování české šlechty. Byla to prý právě ona, která zavrhla Ferdinandův úmysl udělit vůdcům stavovského povstání milost.

Vzdělaná, ale nemilosrdná

Podíváme-li se na její fotografii, musíme uznat, že výběrem herečky Evy Josefíkové tvůrci filmu Eleonoře lichotili. Manželka Ferdinanda druhého působí na dobovém portrétu chladným, povýšeným dojmem. Byla bezcitná? Vypadá to, že ano. Vždyť navrhovala pro „české pány“ tresty ještě krutější a proti mysli jí nebylo ani rozčtvrcení zaživa. Byla zapálenou katoličkou? Dcera mantovského vévody Vincenza I. z rodu Gonzaga a toskánské princezny Eleonory z rodu Medici ani jiná být nemohla. Dostalo se jí vzdělání v mantovském klášteře a sama jich pár založila.

Traduje se však o ní, že byla velice inteligentní a snažila se o kulturní rozkvět v celé habsburské monarchii.

Jaké bylo její manželství s Ferdinandem, to nevíme. Podléhal jí její o dvacet let starší manžel? Nebo naopak byl předmětem jejich sporů fakt, že spolu neměli děti?

Jak by se vyvíjela situace, kdyby vůdcům povstání císař udělil milost? Kdyby nepopřál sluchu své dominantní manželce, která byla korunována za českou královnu až v roce 1627? To lze těžko odhadnout...

LENKA STRÁNSKÁ

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2096992
DnesDnes719
VčeraVčera1172
Tento týdenTento týden3974
Tento měsícTento měsíc18778

Partnerské weby