(dokončení z minulého čísla)-

Proč máme pětku? Protože byla celá písemka úplně blbě. Na co se pak zaměřuje většina rodičů, například když je „děcko“ už někde na druhém stupni či střední škole? Ocení snahu a jeho pečlivé šprtání

na písemky? Ocení jedničky a dvojky? Nebo je vlastně zajímá jen to, proč dostane například z matematiky trojku či horší známku? Přestože si děcko vede excelentně v českém jazyce či v angličtině, doma má na talíři pořád matiku a fyziku, na kterou prostě nemá buňky. To, že je dobré v češtině a angličtině, je super. O to ale rodiče až zase tak velký zájem nejeví. Mýlím se? Které předměty a známky rodiče s dětmi doma prioritně a intenzivněji řeší?

A tak to pokračuje dále. V práci se většina šéfů a nadřízených zaměří na hledání našich nedostatků. V tom, vidět to špatné, jsme prostě dobří. Proč není hotovo, splněno, uděláno? Toto chybí, to jste nezvládl, nestihl, nedodal…

Dívá se někdo na to, kolik úsilí, telefonátů, schůzek, odmítnutí a nepříjemných setkání s nenaladěnými klienty, práce doma, času a přemýšlení to člověka vlastně stálo? Soustředíte se vy u svých dětů, partnerů a kolegů na to, co všechno zvládli, kolik času tomu věnovali, co udělali a obětovali? Nebo hlavně na to, co ne?

Zkuste hledání pozitiv a negativ následující 2 – 3 týdny u sebe i ostatních intenzivněji vnímat. Ideálně se pokuste každou třetí až čtvrtou výtku, kterou máte na jazyku, nevyslovit nahlas. Místo toho se zamyslete nad tím, co je na tom pozitivního, jaký efekt měla daná aktivita a její provedení pro toho druhého, jak ho obohatila a co ho „stála“. Pokud to zvládnete, zformulujte svou myšlenku i do jeho ocenění. To má extrémně motivační a energizující účinek.

IRENA HOUDKOVÁ

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2260321
DnesDnes495
VčeraVčera730
Tento týdenTento týden1910
Tento měsícTento měsíc15729

Partnerské weby