Vysloví-li se jméno východoslovenského města Levoča, „naskočí“ nám okamžitě jméno bohem políbeného gotického řezbáře Mistra Pavla. Jeho nejcennější dílo najdete v Chrámu svatého Jakuba v podobě hlavního oltáře, který je

nejvyšším svého druhu na světě (18,6 m).

Dalo by se říci, že od počátku své existence měla Levoča tak trochu „protekci“. Již v roce 1271 se stala hlavním městem Společenstva spišských Sasů a zhruba o padesát let později se mohla chlubit přízviskem královské město. Navíc roku 1419 byli její obyvatelé osvobozeni od placení daní - třicátků - a svobodný obchod mohl vzkvétat. Tento příznivý vývoj se však poněkud zadrhl v 17. století, kdy Levočané popřáli sluchu uherské šlechtě a sdíleli s ní myšlenku protihabsburského povstání.

Zjevuje se v podobě Bílé paní

Každou historickou epochu provázejí legendy. V Levoči tomu je v podobě krásné, ale odbojné, hraběnky Júlie Korponai, jejíž duch prý dodnes městem bloudí. I když se jednalo o šlechtičnu, zemřela po dlouhém mučení na popravišti. Co provedla? Motivem jejího činu byla zřejmě láska. Zamilovala se do kuruckého velitele Štefana Andrašiho, který loajalitou k císaři Josefu I. Habsburskému rozhodně neoplýval. A tak se stala (možná nechtěnou) obětí Rákociho povstání. Prý fungovala jako spojka a vzbouřencům přinášela důležité listy. Následovalo zatčení a uvěznění na hradě Červený kameň, v jehož mučírně se musela podrobit krutému výslechu útrpným právem. Opravdu se na rebelii podílela? To není vůbec jasné, dodnes neexistují důkazy. Každopádně vstoupila do dějin tohoto města jako slavný přízrak, který se zde zjevuje jako Bílá paní.

(les)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2258539
DnesDnes128
VčeraVčera751
Tento týdenTento týden128
Tento měsícTento měsíc13947

Partnerské weby