Počátkem šedesátých let 13. století se proti císaři Karlovi IV. spojili někteří odbojní šlechtici, tentokrát ze severu z Polska, a jejich spojencem byl i polský král Kazimír. Karel to opět vyřešil elegantně - diplomatickým sňatkem. Vzal si za ženu Elišku Pomořanskou, dceru

pomořanského a štětínského vévody Bogislava, který patřil mezi odbojné šlechtice. Bogislav se tak stal Karlovým spojencem. Eliška byla zároveň vnučkou polského krále Kazimíra, a tak po honosné svatbě, která se konala v květnu roku 1363 v Krakově, přešel tento mocný nepřítel na Karlovu stranu. Elišce bylo teprve šestnáct, kdežto Karlovi už bylo 47 let. Předchozí císařovy ženy byly krásné, Eliška však byla statná a rázná a vynikala mimořádnou fyzickou silou. Podle pověstí byla doslova lamželezo, dokázala prý rukama ohýbat silné kovové pruty, lámat podkovy a meče.

Nástupnictví pro Václava IV.

V červnu roku 1363 byl českým králem korunován teprve dvouletý syn Karla a Anny Svídnické Václav IV. Karel tak právně zajistil Václavovo nástupnictví na český trůn a vyloučil případné nároky ze strany budoucích potomků Elišky Pomořanské. Ještě v červnu téhož roku pak byla Eliška korunována na českou královnu. Manželství urozeného páru se povedlo a bylo obdařeno šesti potomky. Eliška Karlovi dala čtyři syny a dvě dcery. Annu, která se stala anglickou královnou, neboť si vzala za muže anglického krále Richarda II. Plantageneta, dále Zikmunda, jenž se stal uherským a českým králem a římským císařem a Jana Zhořeleckého. Karel, Markéta a Jindřich zemřeli v kojeneckém věku.

Korunovace v Římě

V roce 1365 se císař Karel v Avignonu setkal s novým papežem Urbanem V. a společně řešili možnost navrácení Svatého stolce z Avignonu do Říma, aby se tak papež vymanil z trvalého vlivu francouzských králů. Na jaře roku 1367 se skutečně vydal papež na cestu z Avignonu

do Itálie a začátkem dubna roku 1368 v čele mohutného ozbrojeného průvodu se císař Karel IV. se svou ženou Eliškou vydali vstříc papeži. V říjnu pak po překonání mnoha překážek včetně válečných střetnutí se císař setkal s papežem. Do Říma vstoupil jako první Karel IV., až poté papež. Císař se ujal koně, na kterém papež Urban V. přijížděl, a za uzdu ho dovedl až k chrámu sv. Petra. Následovala korunovace Elišky Pomořanské na římskou císařovnu.

Když v roce 1371 Karel IV. vážně onemocněl, jeho choť Eliška vykonala pěší pouť z Karlštejna ke katedrále sv. Víta v Praze, aby se modlila za jeho zdraví. Na podporu své žádosti přinesla velké dary. Její vřelý vztah k císaři se o mnoho let později stal vděčným námětem uměleckých děl. Eliška Pomořanská zemřela 14. února 1393 v ústraní na svém sídle ve věnném městě českých královen, tedy v Hradci Králové. Byla pochována v královské hrobce v katedrále svatého Víta.

Jiří Glet

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2342344
DnesDnes253
VčeraVčera1257
Tento týdenTento týden2315
Tento měsícTento měsíc22501

Partnerské weby

apartman banner