Husarský kousek se v minulých letech podařil tuzemským archeologům. Na okraji Prahy, ve Zličíně, objevili 174 germánských hrobů z 5. století. Podle někdejších pověstí je ale celá lokalita chráněna magickou pohanskou kletbou. Jak to tedy je? Zlaté a

stříbrné předměty, unikátní importované nádoby z římských provincií, kopie čisté římské keramiky, jedinečné ozdoby, skleněné a jantarové korále, železné nože. Z těchto bohatých nálezů lze získat další cenné údaje o životě zdejších Germánů. Lidé z tzv. „vinařického stupně“ (podle obce Vinařice) žili v době stěhování národů, která začala někdy kolem roku 375. Magická ochrana hrobů a pohřebišť byla běžnou záležitostí, různé znaky (runy) měly posvátný charakter. Věřilo se v magii písmen a symbolů, znaků a ornamentů. Rytí na zbraně posilovalo šanci bojovníka přežít a zvítězit, zbraň byla vedena magickými silami pod dohledem příslušných bohů či božstev. Stejným způsobem se chránily hroby před vylupováním a hanobením. Zloděje taková hromová kletba dohnala a pořádně s ním zatočila. Z dnešního pohledu můžeme říci, že docházelo k poruchám lidského biopole.

Chtivé zloděje posvátnost místa neodradila

Germáni věřili v posvátný strom života, koruna symbolizovala božství, kmen byl atributem Midgardu, podivného záhrobního světa zvířat, rostlin i lidí. Do Midgardu putovaly po smrti duše. Kořeny symbolického stromu patřily k ženskému principu, k podzemnímu světu tmy a ticha. Přestože strach z podobné magické ochrany byl ještě i v pozdějším středověku obrovský a všudypřítomný, zdá se, že chtivé zloděje neodradil. I zličínské naleziště bylo částečně vykradeno. Nebožtíci leželi místy až tři metry pod zemí v masivních rakvích (či spíše truhlách) z kmenů, opatřených těžkými víky. Rafinovaní zloději vykopali pouze úzkou sondu, prorazili víko v oblasti hlavy a odtud kradli zejména drahé šperky. Za hlavou některých koster se nalézal výklenek s nádobami. Bylo zapotřebí zemřelého „vybavit“ na cestu do záhrobí, nebo usmířit zlé duchy obývající zásvětí?

Otvory v lebkách

Germánské kmeny jsou v dnešní době tak trochu opomíjenou skupinou na našem území. Módní keltománie je vytlačila na okraj zájmu. Přitom i Germáni používali léčivé prameny, lázně, pomocí run zaříkávali a léčili nemoci, měli propracované náboženství. Unikátní světové nálezy nás postavily před další záhadu, na některých lebkách v Evropě byly objeveny zvláštní otvory. Jednalo se snad o prastaré chirurgické zákroky? Nebo šlo o trepanace lebky? Medicína a magie tehdy tvořily jednolitou vědu, vždyť mocný bůh Wotan sděloval tajemství jen vybraným jedincům. Jaká? To již netušíme.

JIŘÍ NOVÝ

Foto: Pixabay

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2278916
DnesDnes31
VčeraVčera734
Tento týdenTento týden3371
Tento měsícTento měsíc11165

Partnerské weby