Jedna z nejděsivějších podívaných, jaká se kdy při popravě naskytla, se odehrála v Paříži 28. března roku 1757. Za neúspěšný pokus zavraždit krále Ludvíka XV. zde byl doslova bestiálním způsobem umučen jistý Robert Damiens. Poprava byla tak krutá a trvala tak dlouho, že

rozhořčení diváci začali reptat. V době vrcholného osvícenství, které ve Francii reprezentoval například Jean Jacques Rousseau, ještě existovali soudci, kteří k tak děsivému způsobu smrti odsoudili lidskou bytost. Ke cti krále neslouží ani fakt, že se nepokusil rozsudek zmírnit třeba na „pouhé“ oběšení. Zvláště, když jeho strážný anděl zasáhl a on utrpěl jen nepatrné zranění.

Zvláště krutá poprava

Na popravě nebohého Damiense je však zajímavá i skutečnost, že při ní svému strýci Robertovi, pařížskému katovi, asistoval budoucí proslulý kat Charles-Henri Sanson, kterému bylo v té době pouhých 18 let. Mezi přihlížejícími si získal respekt tím, že se rozhodl zkrátit utrpení umírajícího. Ten měl být po předchozím mučení nakonec roztrhán koňmi, kterým se to ovšem vůbec nezdařilo. Sanson navrhl naříznutí šlach odsouzeného a Damiens pak mohl vydechnout naposledy.

Do řemesla rodiny Sansonů zasáhl osud

Charles-Henri Sanson jistě netušil, že vejde do dějin jako ten, který pošle na onen svět nejen proslulé vůdce francouzské revoluce, ale také krále Ludvíka XVI. a královnu Marii Antoinettu. Traduje se (a paměti rodiny Sansonů to potvrzují), že pradědeček Charlese Sansona byl vojákem královské armády, který se shodou okolností ukryl před bouřkou do domu pařížského kata. Zalíbila se mu jeho dcera, ale prý dlouho neměl tušení, jakéže povolání to tatík vykonává. Zásnuby však zrušit nešlo, a tak se po svatbě musel zavázat, že tuto opovrhovanou práci bude vykonávat. Tak jako v ostatních koutech Evropy, bylo tehdy katovské řemeslo dědičné. Nepřipomíná to osud kata mydláře? Ve volbě jeho povolání také hrála roli láska.

Zmařená studia

Charles Sanson se narodil 15. února roku 1739. Tak jako náš kat Mydlář, chtěl v mládí studovat medicínu a podařilo se mu to ve škole v Rouenu. Z jaké pochází rodiny se však dlouho neutajilo a on musel studium ukončit. Proč? Vadilo slovutným pánům profesorům povolání jeho otce? Vždyť byl jen prodlouženou rukou tehdejší „spravedlnosti“. Životní osudy Charlese-Henriho Sansona tak byly nasměrovány k popravčímu špalku. Odsouzení šlechtici se tenkrát popravovali mečem, lidé, kterým modrá krev v žilách neproudila, sekerou. Zvláště potupné bylo v tehdejší době oběšení.

Na „onen svět“ poslal korunované hlavy i politiky

Poté přišla ke slovu gilotina, popravčí nástroj, který se vyznačoval „spolehlivostí“. Ví se, že historicky první popravu tímto nástrojem vykonal Sanson na loupeživém vrahovi jménem Nicolas Jacques Pelletien. Za Sansonova přispění pak padly do koše za gilotinou hlavy nejen královských manželů, ale i nesmlouvavého vůdce jakobínů Maximilliena Robespierra, politika Georgese Dantona, atentátnice na Marata - Charlotty Corday, královské milenky madame Du Barry a dalších.

Vnuk gilotinu zpeněžil

Byli bychom k Charlesu Sansonovi nespravedliví, kdybychom si mysleli, že ho práce těšila. Jinak by přece nebojoval za svá práva a nechtěl, aby byla vnímána jako práce státního úředníka. K těmto prosbám však byli tehdejší mocní hluší. V době nejhoršího teroru vykonával až desítky poprav denně, což mu na dobrém duševním stavu nepřidalo. A tak v roce 1795 na katovskou „funkci“ rezignoval. Možná, že by měl radost, kdyby viděl do budoucnosti. Jeho vnuka Clementa totiž jako kata odvolali poté, co prodal gilotinu, aby získal peníze. Komu? O tom historické prameny nehovoří. Každopádně tímto činem katovské řemeslo v rodu Sansonů navěky vzalo za své.

Lenka Stránská

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2278916
DnesDnes31
VčeraVčera734
Tento týdenTento týden3371
Tento měsícTento měsíc11165

Partnerské weby