Dioxiny jsou ve skutečnosti značně jedovaté látky pro živé organismy, tedy i pro člověka. Jde o několik látek, které se vyskytují společně a mezi nimiž největší roli hrají polychlorované-p-dioxiny, označované zkratkou PCDD. Jejich jedovatost způsobují atomy chlóru, které se výborně rozpouštějí v tucích a mají schopnost ukládat se extrémně v tukové tkáni živočichů - zvířat i člověka. Je vědecky dokázáno, že vydrží v živém organismu až po sedmnáct let.

Tyto dioxiny dokáží spouštět rakovinu. PCDD látky se v přírodě volně nevyskytují a na rozdíl od jiných nebezpečných chemikálií nebyly nikde na světě vyráběny. Vznikají jako vedlejší produkt lidské činnosti, především během spalování komunálních, to je domácích odpadů, které obsahují vysoký podíl různých umělých hmot a plastů, což jsou kelímky, plastové láhve, igelitové sáčky, obaly a fólie a další. Dioxiny mohou vznikat i nedokonalým spalováním méně hodnotných paliv jako jsou uhelné kaly, prachy a ojeté oleje. Z těchto zplodin hoření se potom dostávají do organismů jak člověka, domácích zvířat, tak do jejich masa, vajec, mléka, do různých takto zasažených rostlin, to je zeleniny a ovoce pěstovaných i na vlastních zahradách.

Plastové výrobky nelze v kamnech dokonale spálit, plast se totiž v nedokonalém topeništi zplynuje a takto přejde do okolního ovzduší a prostředí, ve kterém právě žijeme. Tragické působení dioxinů například v Indii jsou již prokázány, u nás je boj s těmito jedovatými látkami v počátcích. Tam, kde se nevěnuje této problematice patřičná pozornost, je mnohem vyšší nárůst vzniku zhoubných nádorů.

Sami můžeme zabránit tomu, aby použité koberce, linolea, pneumatiky, gumové výrobky, staré hračky, různé plastové nádoby a láhve, staré hadry neskončily v domácích kamnech! Tím zabráníme úniku dioxinů a dalších jedovatých látek z těchto předmětů do ovzduší. Odpady patří do popelnice, které skončí na zabezpečené skládce, odtud se dostanou do renomované spalovny, čímž je zajištěno, že nás chemikálie nebudou ohrožovat na zdraví.
(nek)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2277727
DnesDnes262
VčeraVčera576
Tento týdenTento týden2182
Tento měsícTento měsíc9976

Partnerské weby