Každá žena má nástup klimakteria v jiném věku. Jedna třetina žen nepociťuje žádné zdravotní problémy, většina však přechod vnímá už po pětačtyřicátém roce věku. Projevuje se nepravidelností menstruačního cyklu, změnou nálad, nočním pocením, bušením srdce, depresemi, ztrátou

zájmu o sex. Všechny obtíže souvisejí s nerovnováhou v hormonální činnosti. Jak v této životní etapě neztratit chuť do života?

Je třeba tento stav přijmout, život po padesátce si užívat, pozitivně vnímat šance, které přicházejí. Důležité je přehodnotit svůj jídelníček, vhodnou výživou lze problémům předejít nebo je hodně omezit. Ženy by si měly hlídat váhu, smířit se s tím, že nemohou vypadat jako ve dvaceti letech. Podle odborníků je však mírná nadváha lepší než extrémní štíhlost, neboť tukové tkanivo je zdrojem estrogenu a žena je tak méně ohrožena řídnutím kostí. Držet nějakou drastickou dietu není třeba. Stačí ve stravě omezit tučné potraviny, silně kořeněná jídla, omezit konzumaci kávy a alkoholu. Žádoucí je zaměřit se na potraviny bohaté na fytoestrogeny, jako jsou slunečnicová semínka, luštěniny. Také sójové výrobky zmírňují nepříjemné stavy u žen v období klimakteria, posilují nervový systém, snižují riziko osteoporózy.

S podrážděností, depresemi mohou pomoci nejrůznější relaxační techniky. Rovněž dostatečný a pravidelný spánek zabezpečí zdravý životní rytmus, při němž půjdou kilogramy snadno dolů. Pohyb, pravidelná fyzická aktivita je tím nejlepším prostředkem, jak zůstat fit, mít dobrou kondici i náladu. Ani po padesátce není pozdě začít s některým z nenáročných rekreačních sportů. Dobrá je svižná chůze, plavání, i jednoduché cvičení v obýváku může odstranit oblé křivky. Z přírodní lékárny je dobré sáhnout po třezalce. Má uklidňující účinky, mírný vliv na látkovou přeměnu. Na návaly horka a noční pocení doporučují zkušení bylinkáři šalvějový čaj. Při úzkostných stavech je vhodný čaj ze srdečníku, na návaly je dobré zkusit mátový čaj, meduňku, kozlík lékařský nebo hloh.       

(es)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2204371
DnesDnes96
VčeraVčera565
Tento týdenTento týden96
Tento měsícTento měsíc14121

Partnerské weby